‘Yaşadığımız sürece ellerimiz yakalarında olacak’

‘Yaşadığımız sürece ellerimiz yakalarında olacak’

Cumartesi Anneleri, 455. kez Galatasaray Meydanı’nda kayıpların akıbetini sordu. Kayıp yakınları, 22 yıl önce kaybedilen İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın faillerinin bulunmasını istedi.

İSTANBUL- Kayıp yakınları, 455. kez Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Kayıpların fotoğrafları ile karanfiller taşıyan kayıp yakınları, kayıpların bulunmasını, kaybedenlerden hesap sorulmasını istedi. Aileler, “Yaşadığımız sürece ellerimiz yakalarında olacak” dedi. Bu haftaki eylemde, 22 yıl önce Şırnak İdil’de Çukurlu (Xenduk) köyünde gözaltına alınarak bir daha bulunamayan İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın akıbetleri soruldu.

‘Hep bizden insanlar ölüyor’

Bu haftaki oturma eyleminde ilk sözü, Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız aldı. Geçtiğimiz hafta Yüksekova’da 3 kişinin öldürüldüğünü hatırlatan Yıldız, “Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi de çocuğunun acısına dayanamayarak aramızdan ayrıldı. Biz nasıl dayanabiliyorsak. Hep bizden insanlar ölüyor. Hep biz ölüyoruz ama ne bir özür, ne de adalet var. Gezi’de bizim çocuklara devletin malına zarar verdiler diye davalar açıldı. Siz can alıyorsunuz can, mal ne ki. Biz mezarlarımızı istiyoruz, onlar canları mezara gömüyorlar” diye konuştu.

Babası İbrahim Demir kaybedildiğinde 10 yaşında olan Deniz Demir, Kürtçe yaptığı konuşmada, babasının kaçırılış hikayesini anlattı. Demir, “Ellerimiz hep yakalarında olacak. Ben, annem yaşadığımız müddetçe ellerimiz hep yakalarında olacak” dedi.

‘Katilleri korumayın, yargılayın’

Bu haftaki basın metnini, insan hakları savunucularından Güler Kılıçarslan okudu. “İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın katillerini korumayın, yargılayın” diyerek açıklamasına başlayan Kılıçarslan, “Cumhuriyet çok kimlikli bu coğrafyada farklılıkları bölünme tehdidi olarak gördü ve toplumu tek tipleştirmeye yöneldi. Dayattığı kalıba girmeyenleri ‘yurttaş’ değil, ortadan kaldırılması gereken unsurlar olarak gördü. Kürtlerin Kürt olarak yaşama mücadelesinin şiddetle bastırılması bu tekçi politikanın sonucudur” dedi. İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın halkına karşı silah kullanmayı reddettikleri için kaybedildiklerini belirten Kılıçarslan, taziye ziyareti dönüşünde gözaltına alınan iki köylünün tüm girişimlere rağmen bir daha bulunamadığını anlattı.

Demir ve Akipa’nın kaybedildiği dönemde Süleyman Demirel’in Başbakan, İsmet Sezgin’in İçişleri Bakanı, Doğan Güreş’in Genelkurmay Başkanı, Ünal Erkan’ın Emniyet Genel Müdürü olduğunu hatırlatan Kılıçarslan, AKP kurucusu ve milletvekili Mehmet Necati Çetinkaya’nın da dönemin OHAL valisi olduğunu hatırlattı. Kılıçarslan, “Onlar insanların kaybedildiği, katledildiği iklimi yaratarak bu coğrafyada insanlık suçlarını sistematikleştirmişlerdir. Bunun hesabını vermelidirler” şeklinde konuştu.

Cumartesi Anneleri’nin eylemi, 456. buluşma için randevulaşarak sona erdi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 14 Aralık 2013, Cumartesi 19:00
Kategoriler: Haberler, Politika