Roboskili ailelerden çağrı

Roboskili ailelerden çağrı

Roboskilî aileler, vicdanı olan herkesi, 28 Aralık’ta Roboskî’ye çağırdı. Aileler, Erdoğan’a seslendi: “Samimiyetinden emin olabilmemiz için; emir komuta zinciri içerisindeki Roboskî katliamının faillerini yargıla.”

Roboskili ailelerden çağrı
Roboskili ailelerden çağrı

ŞIRNAK- RoboskÎli aileler, katliamın 2. yılına günler kala, 104. gerçekleştirdikleri Perşembe eyleminde bir kez daha çocuklarının mezarları başında adalet istedi.

Roboskî mezarlığında bir araya gelen aileler, önce mezarları temizleri, çocuklarıyla konuştu ardından ise açıklama yaptı. Aileler adına açıklama yapan Nadir Alma’nın ağabeyi Hikmet Alma, katliamın üzerinden 729 gün geçtiğini hatırlattı. Alma, şunları söyledi: “729 gündür kör, sağır ve dilsiz olan adalet hala Roboskiye uğramadı. Bu da her geçen gün adalete olan güvenimizi biraz daha zedeliyor. Katliamda eşlerini kaybettiğinde hamile olan annelerimizin dünyaya getirdiği bebekler bile yürümeye başlarken, adaletin bir arpa boyu yol almaması bizlere her alanda olduğu gibi kanunlar karşısında da Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit olmadığımızı hissettiriyor.”

Alma, iktidara ve sorumlulara seslendi: Sizler katliamı inkar etmek ve meşrulaştırmaktan usanmadınız, bizler de her platformda katliamcıların isimlerini yüzünüze vurmaktan usanmadık usanmayacağız.”

’28 Aralık’ta Roboski’ye’

2 gün sonra katliamın yıl dönümü olduğunu hatırlatan Alma, bir kez daha katillerin yargılanmasını isteyeceklerini söyledi. Alma, “Bir kez daha vur emrinin sahibini bildiğimiz halde bu emri kimin verdiğini soracağız. Ve bu haykırış bizleri bugüne kadar yalnız bırakmayan değerli halkımız ve dostlarının Roboski’de bulunmasıyla daha gür olacak. Şimdiden Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında sokaklara çıkan ve her alanı Roboskîye çeviren dostlar bizim mücadele azmimizi arttırdığı gibi, katliamcı zihniyete karşı verdiğimiz bu mücadelede yalnız olmadığımızı da bize hissettiriyor” şeklinde konuştu. Alma, vicdanı olan herkesi 28 Aralık’ta Roboskî’de yapılacak anma etkinliğine katılmaya çağırdı.

Ey Başbakan!

Erdoğan’ın “Devlet kendi halkını bombalamaz” şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Alma, Başbakan’ın 2. yıl dönümünde nasıl bir açıklama yapacağını merak ettiklerini söyledi. Alma, Başbakan’a sellendi: “Ey iktidarı kaybetme korkusunu yaşarken ‘çözüm sürecini hızlandıracağız’ diyen Başbakan, bugüne kadar verdiğin hiçbir sözün gereğini yerine getirmediğin için samimiyetinden şüphemiz var. Roboskili aileler olarak samimiyetinden emin olabilmemiz için; emir komuta zinciri içerisindeki Roboskî katliamının faillerini yargıla, çözüm sürecinin baş mimarı olan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesi için adım at, siyasi Kürt rehineleri serbest bırak, Kürt dilini anayasal güvenceye al ve koruculuk sistemini lağvet. Aksi takdirde çözüm süreci ilerlemez.”(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 26 Aralık 2013, Perşembe 19:07
Kategoriler: Güncel, Haberler