AKP’nin koltuk sayısı 320’ye düştü

AKP’nin koltuk sayısı 320’ye düştü

Müşterek Disiplin Kurulu’na sevk edilen AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, partisinden istifa etti. AKP’de son bir ay içerisinde toplam 5 vekil istifa etti.

AKP'nin koltuk sayısı 320'ye düştü
AKP’nin koltuk sayısı 320’ye düştü

ANKARA- AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Müşterek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğinin açıklanmasının ardından AKP’den istifa etti. Günay, istifasını TBMM’de düzenlediği basın toplantısında duyurdu. Böylece, son bir ay içerisinde AKP’den istifa eden milletvekili sayısı 5’e yükseldi.

İdris Bal

Yolsuzluk operasyonu başlamadan önce dershane tartışmalarıyla ilk istifa Kütahya Milletvekili İdris Bal’dan geldi. Bal, dershaneler konusunda açıklamaları nedeniyle kesin ihrac istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Bal, disiplin kurulu kararını beklemeden AKP’den 30 Kasım 2013’te istifa etti.

Hakan Şükür

Dershaneler konusunda cemaatten yana olan AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, yazılı bir açıklama yaparak, 16 Aralık 2013’te partisinden istifa ettiğini açıkladı. Şükür’ün açıklamasından bir gün sonra, üç bakanın oğlunun gözaltına alındığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu başladı.

Erdoğan Bayraktar ve İdris Naim Şahin

17 Aralık yolsuzluk operasyonunda oğulları gözaltına alınan bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar, 25 Aralık’ta hükümetten istifa etti. Bayraktar, daha sonra AKP’den ve milletvekilliğinden de istifa ettiğini açıkladı.

Aynı gün İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, yazılı bir açıklama yaparak, AKP’den istifa ettiğini duyurdu.

Son dalgada 3 vekil

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, hükümetin yolsuzluk operasyonuna yaklaşımını eleştirince, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

Bunun üzerine İzmir Milletvekili Kalkan, twitter üzerinden açıklama yaparak, AKP’den istifa ettiğini duyurdu. Kalkan, “AK Parti’nin açılımındaki “adalet” kelimesini kullanmadığını belirterek, “Kalkınma Partisi’nden istifa ediyorum. Biliniz ki dünya dönüyor. Halkımız da aptal değil. Yolunuz kapalıdır” dedi.

Ertuğrul Günay da TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek AKP’den istifa ettiğini açıkladı.

AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga da partiden istifa etti

327’den 320’ye

AKP, 2011 seçimlerinde 327 koltuk kazandı. Şu anda Meclis’te AKP’li milletvekili sayısı 320.

Daha önce AKP’li bir vekil hayatını kaybetmiş, bir vekil de CHP’ye geçmişti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 27 Aralık 2013, Cuma 15:19
Kategoriler: Haberler