‘Maraş’ta katledilenlerin mezarlarını istiyoruz’

‘Maraş’ta katledilenlerin mezarlarını istiyoruz’

Cumartesi Anneleri, Maraş ve Roboskî katliamı mağdurları, bu haftaki Cumartesi eyleminde, Maraş katliamında öldürülenlerin mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

İSTANBUL- Cumartesi Anneleri, bu haftaki buluşmalarında Maraş ve Roboskî katliamı için adalet istedi.

Bu haftaki eyleme, Maraş katliamında yakınlarını kaybeden iki aile mektup gönderdi. İngiltere’den Hayri Ergönül, “Bir daha dönüp bakamadık Maraş’a. Yakınlarımızın mezarlarını ziyaret edemedik, bugün anamızın, babamızın ve ağabeyimizin mezarları yoktur, kaybedilmiş” diye Cumartesi Anneleri’ne seslendi.

Mahmut Ünal’ın kuzeni Emin Dönmez de Ünal’ın da bir çok kişi gibi mezarının bulunmadığına dikkat çekti, “Mahmut Ünal’ın akrabası ve ailesi olarak en başta faillerin bulunması ve adalet karşısında hesap sorulmasını, aynı zamanda mezarların bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Belediye: Sorumlu aileler

Ailelerin avukatı Seyit Dönmez, mezarların bulunması için yürüttükleri mücadele hakkında bilgi verdi. Maraş Belediyesi’ne başvurduklarını hatırlatan Dönmez, “Belediye, bize ‘Aileler mezar taşı koymadığı için mezarlar kaybolmuştur’ yanıtını verdi. Aileleri suçladı” dedi.

Maraş katliamı üzerine kitap hazırlayan Aziz Tunç, 2010 yılında araştırmaya başladığında “kayıp mezarlar” gerçeği ile karşılaştığını belirtti, “Aileler kayıp mezarlardan haberdar elbette. Ancak bu konu bir mücadele konusu haline getirilmemiş. Çünkü, mağdurlar, katliamı unutmak istemişler” diye konuştu.

Bugünkü eyleme, Roboskîli aileler adına Ferhat Encü mektup gönderdi. 2 yıldır adalet mücadelesi yürüttüklerine dikkat çeken Encü, “Roboskî hala kanamaya devam ediyor” dedi, adalet mücadelesine destek istedi.

Kayıp yakını Hanım Tosun, Roboskî katliamını hatırlattı, “O gün orada, insanların etleri ile hayvanların etleri birbirine karıştı. Anneler o et parçalarını topladı” diye konuştu.

Kayıp yakını Hanife Yıldız da Başbakan Erdoğan’ın “Polisimi kimseye yedirtmem” sözünü hatırlattı, “Şimdi de hırsızımı kimseye yedirtmem, diyor. Erdoğan, bedduadan çok korkuyor. Buradan ona lanet okuyoruz” dedi.

Katliam devlet sırrı

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplar Komisyonu adına açıklamayı okuyan Pınar Aydınlar, katliama ilişkin hazırlanan MİT raporunun “devlet sırrı” olduğu gerekçesiyle açıklanmadığına dikkat çekti.

Aydınlar, şöyle konuştu: “’90’lı yıllarda bu katliamda yer alan isimlerden bazıları Susurluk’ta, bazıları JİTEM’de karşımıza çıktı. Gerçek bir yargılama yapılmayarak failler korundu. Katledilenlerin avukatları Ceyhun Can, Halil Sıtkı Güllüoğlu ve Ahmet Albay katledildi. Katliamın bir numaraları sanığı Ökkeş Kenger, 1991 seçimlerinde milletvekili olarak Meclis’e girdi. Yetmedi TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na seçildi. Yetmedi, AKP Hükümeti onu Alevilerin sorunlarına çözüm bulmak gerekçesiyle düzenlediği Alevi Çalıştayı’na katılımcı yaptı.”

Maraş’ta amaçlanan asimilasyon politikasının devam ettiğini belirten Aydınlar, “Katliamda yaşamını yitirenlerin mezarları nerede?” diye sordu.

Hükümete seslenen Aydınlar, katliamın açığa çıkartılmasını, mezar yerlerinin açıklanmasını ve Aleviler üzerindeki baskıların son bulmasını istedi.

Aydınlar, son olarak topluma seslendi, katliam mağduru ailelerin taleplerinin karşılanması için yürüttükleri adalet mücadelesine destek vermeleri gerektiğini belirtti.

Roboskî katliamının yıl dönümünü hatırlatan Aydınlar, “Maraş katliamının hesabını sormak, Roboskî katliamın gerçekleştirenlere karşı itirazımızı yükseltmekle mümkün. Roboskî katliamının tüm askeri ve siyasi karar vericileri yargılansın” dedi.

Eylem, İlkay Akkaya’nın seslendirdiği bir ağıt ile sona erdi.

(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Aralık 2013, Cumartesi 18:54
Kategoriler: Haberler, Politika