Gebze’de kadın tutuklulara ‘kokart’ saldırısı

Gebze’de kadın tutuklulara ‘kokart’ saldırısı

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde DHKP/C davasından tutuklu olan kadınlar, yakalarına “Devrimci avukatlar onurumuzdur” yazılı kokart taktıkları için gardiyanların saldırısına maruz kaldı, hastane ve mahkemeye sevkleri yapılmadı. Kadın tutuklular, arama sırasında askerin kabinde bulunmasına itiraz ettikleri için de şiddete maruz kaldı.

Gebze'de kadın tutuklulara 'kokart' saldırısı
Gebze’de kadın tutuklulara ‘kokart’ saldırısı

KOCAELİ- Gebze Cezaevi’nde DHKPC davasından tutuklu olan kadınlar, aileleri aracılığıyla yayınladıkları açıklama ile yaşadıkları saldırıları kamuoyuna duyurdu.

ÇHD’li avukatlarının tutuklanmasının ardından mahkeme ve hastane sevkleri sırasında “Devrimci avukatlara özgürlük” yazılı kokartları taktıkları için saldırıya uğradıklarını açıklayan kadın devrimci tutuklular, Özlem Taşdemir, Yeliz Türkmen ve Yıldız Keskin’in saldırıya maruz kaldığını bildirdi.

Açıklamaya göre, Özlem Taşdemir’in hastaneye sevk sırasında yakasına taktığı kokart, askerlerin isteği üzerine gardiyanlar tarafından zorla çıkartıldı. Baş memur Muhlis Dağıstanlı, Taşdemir’in yakasındaki kokardı kopardıktan sonra, kadın tutuklu bir saat ring aracında bekletildi. Özlem Taşdemir, Cezaevi 2. Müdürü Seher Maramehmet’in de sözlü ve fiili saldırısına maruz kaldı.

Tedavisi engellendi

Yeliz Türkmen’in hastaneye sevki sırasında da baş memur Muhlis Dağıstanlı ve 2. Müdür Seher Karamehmet ile Hasan Toprak, kokardın çıkartılmasını istedi. Türkmen buna itiraz edince, hastaneye götürülmemekle tehdit edildi.

Duruşmaya götürülmedi

Yıldız Keskin de, yakasındaki kokardı çıkartmayı reddettiği için duruşmaya götürülmedi, savunma hakkı gasp edildi.

Üst aramasına asker de katılmak istedi

Devrimci tutuklular, açıklamada, üst araması sırasında da şiddete maruz kaldıklarını anlattı. Buna göre, Yıldız Keskin ve Gülay Efendioğlu’nun hastane sevki sırasında yapılan üst aramasına asker de katılmak istedi. Bunu kabul etmeyen iki tutuklu, hastaneye götürülmedi, ayrıca 15 gardiyanın saldırısına maruz kaldı, sürüklenerek hücreye götürüldü.

Saldırının ardından iki tutukluya 15 gün hücre cezası alırken, iki arkadaşına yönelik saldırıyı protesto etmek için slogan atan Yeliz Türkmen’e de aynı ceza verildi.

Her üç tutuklunun haklarındaki disiplin soruşturması için Gebze Adliyesi’ne götürülmeden önce arama hücresinde yapılmak istenen aramaya askerler de katılmak istedi. Askerler, arama hücresinde kelepçe takıp, yüzüstü yatırıp, üzerilerine oturarak ‘arama’ yaptı.

Bugüne kadar aramanın cezaevi personeli tarafından yapıldığını hatırlatan tutuklular, askerin üst araması yapmasının tamamen keyfi olduğunu, bu keyfiyeti kabul etmeyeceklerini belirtti.

Kadın devrimci tutuklular, Cezaevi 2. Müdürü Seher Karamehmet, Aydın Budak, Hasan Toprak, 1. Müdür İrfan, baş memurlar Muhlis Dağıstanlı ve Nusret, hapishane asker ve komutanları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ancak yanıt alamadıklarını duyurdu.

(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 12 Ocak 2014, Pazar 2:03
Kategoriler: Haberler, Kadın