Taksim’de internet eylemine saldırı

Taksim’de internet eylemine saldırı

İnternete sansürü protesto eden yüzlerce kişi Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Ancak polis, kitleye tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı.

İSTANBUL- AKP Hükümeti’nin İnternet Yasası’nda değişiklik öngören ve inernete sansür getiren tasarısı, İstanbul’da protesto ediliyor. Eyleme polis saldırdı.

21.08 Polis, direnişçilere TOMA ve akreplerden sıktığı plastik mermilerle saldırdı. Polis, tiyatrodan çıkan bir gruba da tazyikli su ile saldırdı, bir kadın bayıldı. Polis, saldırının ardından geri çekilerek, Odakule önüne geldi. Direnişçiler ara sokaklarda bekleyişini sürdürürken, polis de sokak başlarını tutmuş durumda.

20.30 İstiklal Caddesi’nde yaşlı bir adam, yüzüne gelen plastik mermi ile yaralandı. Yüzü kanlar içerisinde kaldı. Yaralanan kişi, akrebi yumruklayarak tepkisini dile getirdi.

20.27 Top oynayan ve halay çeken direnişçilere polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Yine gazeteciler ve İstiklal Caddesi’nden çocuklarıyla birlikte geçen yurttaşlar da hedef alındı. TOMA ve akrep eşliğinde ilerleyen çevik kuvvet polisi, direnişçileri Tünel’e doğru sürüyor. Kitle ara sokaklara dağıldı, ancak polisin arkasından tekrar İstiklal Caddesi’ne çıktı. Polis, çok yoğun bir şekilde plastik mermi atıyor. Atılan plastik mermiler vücuda değdiği anda patlıyor ve kimyasal bir madde içeriyor. Aynı zamanda TOMA’dan boyalı su sıkılıyor.

20.13 İstiklal Caddesi’nde direniş devam ediyor. Binlerce kişi polis saldırısına rağmen İstiklal Caddesi’ni terk etmedi. Polisin Galatasaray Lisesi önünde oluşturduğu “güvenlik bölgesi” uygulaması da sürüyor. Kitle halaylarla ve top oynayarak bekleyişini sürdürdüğü sırada, iki tane akrep adlı zırhlı araç hızla kitlenin üzerine sürdü ve yoğun bir şekilde plastik mermi atıldı. Saldırı Tünel’e kadar devam etti. Ara sokaklardan akreplerin arkasından çıkan direnişçiler, tekrar barikatlar kurdu. Akrep, Galatasaray’a doğru döndüğünde ise taş yağmuruna tutuldu ve ses bombaları atıldı. Akrep, Galatasaray Meydanı’nda beklerken, direnişçiler de türkü ve halaylarla eylemi sürdürüyor.

20.01 Polis saldırısından korunmaya çalışan iki kişi, Konak Kebap adlı lokantaya girmeye çalıştı, ancak patron ve garsonlar tarafından yaka paça dışarı çıkarıldı. Bunun üzerine kitle lokantanın önünde toplanarak camları yumrukladı. Lokanta sahibi kepenkleri kapatmak zorunda kaldı.

20.00 Fenerbahçe taraftarları da eylemde. “Ali İsmail Korkmaz, FenerbahChe” diye tezahürat yapıyorlar.

19.40 Taksim’deki eylemde kitlenin sayısı binleri buldu. Binlerce kişi, polisin sert saldırısına rağmen dağılmıyor.

19.39 Tünel civarında polis saldırısı sürüyor. Burada iki kişi, “Emekçileri değil, halkı değil, asgari ücretle sefalet istemeyenleri değil, hırsızları yakalayın. Bu vatanın gerçek sahiplerine sahip çıkın” diyerek polis saldırısına tepki gösterdi. Polisler, iki kişiyi gözaltına almak istedi, ancak çevredekilerin müdahalesi üzerine alamadı. Bunun üzerine polis, tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermi ile yeniden saldırıya başladı.

19.35 Tünel civarında çok sayıda akrep adlı zırhlı araç dolaşıyor. Polisler, akrepten çok sayıda plastik mermi atıyor. Atılan plastik mermi bir kişinin gözüne geldi.

19.10 Gözaltına alınan bir kişiyi görüntülemek isteyen basın mensuplarına polis müdahale etti. Basın mensuplarını tartaklayan polisler, Birgün gazetesi muhabiri Elçin Yıldıral’ın fotoğraf makinesine el koymak istedi. Çevredeki diğer basın mensuplarının müdahalesi üzerine polisler Yıldıral’ı bıraktı.

19.09 Polis, Galatasaray Lisesi’nin önünü “güvenli bölge” ilan etti. İstiklal Caddesi’nde kordon oluşturan polisler, buradaki basın mensuplarını da uzaklaştırdı.

19.07 Bir grup, ara sokaklardan İstiklal Caddesi’ne çıktı. Böylece 20-25 kişilik polis grubu ile bir zırhlı araç, direnişçi iki grup arasında kaldı.

Direnişçiler, bir süre “AKP istifa”, “Katil polis İstiklal’den defol”, “Taksim bizim İstanbul bizim”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla bekleyişini sürdürdü. Ardından polis, gruplardan birisine gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su ile saldırdı. Kitle Galatasaray’a doğru geri çekilirken, Taksim Meydanı tarafındaki grup sloganlarla bekleyişini sürdürdü.

18.53 Sosyal medya üzerinden çağrısı yapılan eylem için Taksim Meydanı’nda yüzlerce kişi bir araya geldi. Ancak polis eyleme izin vermedi. Çevik kuvvet polisleri, kitleyi kalkanlarla Sıraselviler Caddesi’ne itti. Yüzlerce kişi, burada “Faşizme karşı omuz omuza”, “Sansür yalanları aklayamaz” sloganlarıyla bekleyişini sürdürürken, polis tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. 2 kişi gözaltına alındı. Yüzlerce kişi, polis saldırısının ardından İstiklal Caddesi’nde toplandı. “Hükümet istifa”, “Hırsız var”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla tekrar Taksim’e girmeye çalışıyor. Ancak direnişçilerin önü TOMA ve çevik kuvvet polisi ile kesildi.

(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Ocak 2014, Cumartesi 21:23
Kategoriler: Haberler, Politika