Şehitleri anmak, Soma için isyan etmektir

Şehitleri anmak, Soma için isyan etmektir

Gazi Mahallesi halkı, Soma’da yaşamını yitiren işçiler ve Mayıs ayında ölümsüzlüğe uğurladığı devrimci önderleri için barikat başındaydı. “Şehitleri anmak, Soma için isyan etmektir” diyen Gazililer, acılarını öfkeye dönüştürdü.

İSTANBUL- Soma’da yaşanan işçi katliamından sonra, İstanbul’un dört bir yanı ayaktaydı. Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, PKK kurucu kadrolarından Haki Karer ve Diyarbakır işkencehanelerine karşı bedenlerini ateşe veren Dörtler, Gezi direnişinde biber gazı nedeniyle dil kökü kanserine yakalanarak 12 Mayıs günü yaşamını yitiren Mehmet İstif için isyan ateşleri yandı. 16 Mart günü Gazi halkı da acılarını öfkeye dönüştürdü. Yüzlerce insan gece yarısına kadar barikat başlarında direnişteydi.

Partizan’ın çağrısıyla Eski Karakol durağına gelen, aralarında HDP, ESP, TÖP, Mücadele Birliği, EMEP’in de bulunduğu yüzü aşkın kişi sloganlarla eyleme başladı. Eylemde, Soma’nın hüznü ve öfkesi hakimdi. “Partizan”, “Ser verip sır vermeyenlerin yolunda yürüyoruz” ve “Soma; kaza değil katliamdır. Katil devlet hesap verecek” yazılı pankartların da açıldığı eylemde kitle Gazi Cemevi’ne sloganlarla yürüdü.

Gazi’nin dört bir yanı Soma katliamını protesto eden pankart ve yazılamalarla doluydu. En dikkat çekici olanları “Kaza değil katliam” yazılı Gazi esnafı imzalı pankart ile “Diren Soma, Şair Abay Lisesi seninle” yazılı imzalı pankartlardı.

Yürüyüş cemevinin önünde sona erdiğinde Gazi Halk Cephesi, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” sloganlarıyla eyleme katıldı. YDG-H’li gençler de ” YDG-H burada Partizan’ın yanında” sloganı attı. Kitle de “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla karşılık verdi.

“SOMA KATLİAMININ BAŞ SORUMLUSU TC DEVLETİDİR”

Sloganların ardından, devrim ve demokrasi şehitleri ve Soma’da yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından yapılan açıklamaya, Mersin’deki Haziran ayaklanmasında polisin direkt olarak ağzına sıktığı biber gazı nedeniyle dil kökü kanserinden yaşamını yitiren Mehmet İstif anılarak başlandı. Soma katliamının protesto edildiği açıklamada “Evlatlarını kaybeden halkın öfkesi, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve Soma’da buluşarak katilleri boğacaktır” denildi. “Bu öfke ve bilinçle şehitlerimizi anmaya geldik. Kaypakkaya’yı anmanın bugünkü güncel anlamı, sokakları Soma maden işçileri için isyan alanına çevirmektir ve biz onu böyle anıyoruz” denilen açıklamada, Diyarbakır 5 No’lu Zindan’da bedenlerini ateşe veren Dörtler, Haki Karer, Medeni Yıldırım ile Gezi şehitleri “Ve umut bitti diyenlere inat; Gezi isyanıyla sokaklara dökülenler, tencere-tava çalanlar, barikat başlarında dövüşenler, daha 15’inde Berkin Elvan gibi, Medeni gibi, Ethem, Ali İsmail, Mehmet, Abdocan, Ahmet gibi coşkuyla özgür ve eşit bir geleceğe koşarken devletin polisi tarafından katledilenlerin geride bıraktığı umut, Soma’da, Maraş’ta patron ve devlet işbirliği ile toprak altına gömülenlerin öfkesi ile şehitlerimizi anıyor ve anılarını direnişle yaşatıyoruz” sözleriyle anıldı.

Açıklamanın ardından Partizan andını okuyan kitle, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganı attı.

TELLERLE TOMA’YA BARİKAT

Açıklamadan sonra, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kitle, cemevinden Gazi Karakolu’na doğru yürümeye ve yol boyunca barikat kurmaya başladı. Caddenin sonuna konuşlanan iki akrep ve iki TOMA’ya karşı “Sık bakalım…” marşını söyleyen kitle, ateşler yakmaya başladı.

Bölgede bulunan inşaat, barikat kurmaya çalışan kitlenin işini kolaylaştırmış ve barikatı güçlendirmişti. Kitleye çok yaklaşmamaya çalışan polis, mahalleyi gaza boğdu. Zaman zaman akreple kitlenin içine girip barikat ve kitleyi dağıtmaya çalıştı. Ancak özellikle belli bir noktada yolu demir tellerle saran kitlenin bu hamlesi ile akrep ve TOMA uzun bir süre kitlenin bulunduğu bölgeye giriş yapamadı. Polisin her girişimi, taş ve molotoflarla karşılandı.

MİLİTANLAR ÇATIŞMADA

Çatışmanın ilerleyen saatlerinde PKK, MKP ve MLKP militanları, sloganlarla eyleme katıldı. Silahlı militanların da görüldüğü eyleme bir süre sonra TKP/ML militanları da gruba eklendi.

Kurulan büyük barikatın arkasından polisin saldırısına karşı silah kullanan TKP/ML militanları “Kızıl ordu TİKKO, katillerin peşinde” sloganlarını haykırdı ve Soma’nın hesabını soracağını dillendirdi.

* Atılım Gazetesi’nin 23 Mayıs 2014 tarihli 122. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Mayıs 2014, Cuma 18:12
Kategoriler: Güncel, Haberler