Suçunu örtbas etme, önlem al

Suçunu örtbas etme, önlem al

FADİME ÇELEBİ –

Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Ayşenur İslam’a, açıklamalar yapmadan önce istatistiklere bakmayı, kadınlara ve kadın örgütlerine kulak vermeyi öneriyoruz. Kamuoyunu yanıltıp suçunuzu örtbas edeceğinize kadına yönelik şiddeti durduracak acil önlemler alın.

Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Ayşenur İslam; Milliyete verdiği demeçte, AKP’nin son 13 yılda kadınlara dönük iş, ev ve toplumsal yaşamda ciddi açılımlar yaptığını, en önemlisinin de kadına yönelik şiddetin azaldığını söyledi. Bununla da yetinmedi İslam, hâkimlerin kadın cinayetleri söz konusu olduğunda kamu vicdanı acıtmayacak kararlar verdiğini de sözlerine ekledi.

Elbette bu tür yalan ve çarpıtma açıklamalara alıştık. Öyle ki, AKP’nin bu konudaki siciline dair çok söz söyledik, söylemeye de devam edeceğiz.

Öncelikle diyoruz ki, yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

AKP’nin 13 yıllık iktidarı kadınlar açısından derin ve toplumsal yaralar açtı, kadına sadece annelik, eş ve erkeğin kölesi olarak roller biçti. Toplumsal cinsiyetçi roller daha da pekiştirilerek derinleştirilmiş ve bir o kadar da kazanılan haklar bir bir geri alınmıştır. Bunların sonucu olarak da toplumsal erkekliği güçlendirilmiş ve toplum erkekleştirilmiştir.

Katledilen, tacize-tecavüze uğrayan, ucuz iş gücü olarak sömürülen, kamyon kasalarında can veren kadınları görmeyen iktidar, sadece seçimlerde oy deposu olarak hatırlamıştır. Kadınların taleplerine kulak tıkayan AKP, seçim dönemlerinde birçok vaatte bulunmuş, seçimlerden sonra ise kadınları geleneksel kalıplar ve annelik rolleri ile yeniden tanımlamıştır. Cinsiyetçi söylemleri üzerinden kadına yönelik şiddet artmış, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirerek adeta kadınlara toplumsal hiçbir alanında yaşama şansı tanımamıştır.

AKP iktidarı boyunca kadına yönelik şiddet %1400 artmış ve memleketin her yerinde katliamlar yaşanmıştır. Bunun karşısında Cumhurbaşkanı, Başbakan başta olmak üzere bütün siyasi iktidar kadını aşağılayan, erkeği güçlendiren söylemleri ile katliamların ortağı olmuşlardır.

Her gün erkek şiddetinden dolayı beş kadının öldürüldüğü bu topraklarda bunu göremeyen/ görmeyen İslam’a, ‘bu nasıl bir körlük’ demekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Kadın cinayetlerinde özelikle yargının kamu vicdanın rahatsız etmeyecek kararlar aldığını, bu davalarda katılımcı olduklarını ifade eden İslam’a sormak isteriz: Bugüne kadar kadın cinayetlerinde, kadına yönelik şiddette polis ve yargı aşamasında kadınların şiddeti, tacizi, tecavüzü bu alanlarda ikinci kez yaşadıkları yüzlerce örnek varken hangi kamu vicdanını zedelemeyen karardan bahsediyorsunuz? Karakola başvuran yüzlerce kadının evlerine gönderildikten sonra veya yakın koruma verilen kadınların korumaların gözleri önünde öldürüldüklerine tanık olmadık mı? Hâkimlerin kararlarıyla bir kez daha öldürülmediler mi?

Kadın cinayetlerinde katil erkeklere “ağır tahrik indirimi” uygulayarak tecavüze, tacize uğrayan kadınları “bağırmadı, karşı koymadı” gibi saçma sapan iddialarla suçlu ilan ederek, tacizciler ve tecavüzcüler cezaevinde elini kolunu sallayarak mahkemeden çıkabiliyorken, kadınlar kendilerini savundukları ve özsavunma uyguladıkları için cezalandırılırken kamu vicdanı zedelenmedi mi?

Bakanlığınıza da devletinize de inanmıyoruz. Çünkü sizin adaletinizin erkekler için olduğunu biliyoruz. 13 yıllık hükümetiniz sayesinde hepsini ve daha fazlasını yaşayarak gördük.

Bir kez daha Ayşenur İslam’a sesleniyoruz.

Kadınların yaşam hakkı bu ülkede temel bir toplumsal sorun. Bu sorun üstü örtülerek, görmezden gelinerek ya da sahte istatistikleri ile kadına yönelik şiddette azalma varmış gibi gösterilerek çözülemez.

İslam’a, açıklamalar yapmadan önce istatistiklere bakmayı, kadınlara ve kadın örgütlerine kulak vermeyi öneriyoruz. Daha birkaç ay önce Özge Can’ın katledilmesinden sonra binlerce kadının sokak eylemlerini ve taleplerini görmeyi, buralardan sonuçlar çıkarmayı öneriyoruz. Kamuoyunu yanıltıp suçunuzu örtbas edeceğinize kadına yönelik şiddeti durduracak acil önlemler alın.

* Atılım Gazetesi’nin 22 Mayıs 2015 tarihli 174. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 5 Haziran 2015, Cuma 10:34
Kategoriler: Haberler, Kadın, Makaleler, Özgür Kadın, Politika