MLKP Merkez Komitesi: ‘Yeni zaferler için birleşik mücadeleyi güçlendirelim’

MLKP Merkez Komitesi: ‘Yeni zaferler için birleşik mücadeleyi güçlendirelim’

MLKP Merkezi Komitesi, halkların birleşik demokratik cephesi saflarında birleşen işçiler ve ezilenlerin, 12 Eylül faşizminin getirdiği seçim barajını yerle bir ettiğini kaydetti. Tayyip Erdoğan’ın diktatörlük planını yenilgiye uğradığını belirten MLKP, devrimci ve antifaşist güçlere halkların birleşik demokratik cephesini güçlendirme çağrısı yaptı. MLKP Kürdistan da “Sömürgeci zihniyet yenildi. Emekçi halklarımız kazandı. Özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelemizi devrimin zaferi ile taçlandıracağız. Zafere kadar durmak yok!” açıklamasında bulundu.

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Merkezi Komitesi, AKP’nin siyasi yenilgiye uğradığı 7 Haziran seçimlerine ilişkin açıklama yaptı. Halkların birleşik demokratik cephesi saflarında birleşen işçiler ve ezilenlerin, 12 Eylül faşizminin getirdiği seçim barajını yerle bir ettiğini kaydeden MLKP, devrimci ve antifaşist güçlere halkların birleşik demokratik cephesini güçlendirme çağrısı yaptı.

MLKP Merkez Komitesi’nin “Yeni zaferler için birleşik mücadeleyi güçlendirelim” başlıklı ve 2015/10 No’lu açıklamasında, 7 Haziran seçimlerinin sonucu şu şekilde tarif edildi: “Seçim mücadelesinde halkların birleşik demokratik cephesi saflarında birleşen işçiler ve ezilenler, faşist 12 Eylül seçim barajını yerle bir ettiler. Halklarımızın haklılık bilincinin, başarma inancının, coşkulu emeğinin, yüksek kararlılığının ve bedel ödeme cesaretinin eseri olan bu başarı, yeni zaferlerin müjdecisidir.”

‘AKP’YE AĞIR BİR DARBE İNDİRENLERE SELAM OLSUN’

AKP’yi siyasi olarak yenen güçleri selamlayan MLKP Merkez Komitesi şunları kaydetti:

“Tayyip Erdoğan’ın, astığı astık kestiği kestik bir diktatör olmayı resmileştirme planını yenilgiye uğratan; AKP’nin yoksulluk ve muhtaçlık cenderesinde, sadaka çarkına bağlı köle ruhlu bir toplum oluşturma çabasına ağır bir darbe indiren; Erdoğan ve AKP’nin Kürt halkımıza köleci barış dayatma, Ortadoğu’da haksız, kirli savaş destekçiliğiyle nüfuz alanları yaratma planlarına set ören; her türlü alçaklık, çürüme ve zulüm karşısında insanlık onurunu bir bayrak gibi dalgalandıran işçilerin, kadınların, gençlerin, yoksulların, esnafların, köylülerin, işsizlerin, aydın ve sanatçıların birleşik gücüne selam olsun. Büyük bir cepheleşme hamlesi geliştiren ve seçim blokuyla, onu genişleten Kürt ulusal demokratik hareketine, devrimci, antifaşist partilere selam olsun.”

OYLAR ‘YENİ YAŞAM’A VERİLDİ

HDP’nin seçim zaferinin ardında Haziran ayaklanması ve Kobanê direniş ruhunun yer aldığına işaret eden MLKP Merkez Komitesi, “Haziran ayaklanmasının, 6-8 Ekim serhildanının, Kobanê direnişinin seçim sandıklarındaki yankısı olan ve HDP’ye verilen 6 milyonu aşkın oy, tekçi devlet yapısının, faşist rejimin, halkların ve inançların inkar ve eşitsizliğinin, kadın kırımının, doğanın yıkımının, homofobinin reddidir. Bu; yeni bir hayat, yeni bir dünya uğruna savaşım için büyük bir güçtür” diye belirtti.

CEPHELEŞME KAZANIMINI GELİŞTİRELİM

Devrimci, antifaşist ve ulusal demokratik öncüler şahsında emekçi sol hareketten değişik parti ve örgütlerin başardığı cepheleşmenin önemi ve değeri, 7 Haziran seçimlerinde bir kez daha açığa çıktı. Şimdi yapılması gereken, halklarımızın birleşik demokratik cephesiyle resmen veya fiilen seçim bloku kuran emekçi soldan devrimci ve antifaşist partilerin bu cephe içinde yer alma, onun öznelerinden biri olma adımı atmalarıdır. Devrimci ve antifaşist partileri, grupları bu güncel siyasi görevi doğru algılamaya ve yerine getirmeye çağırıyoruz.

‘SIÇRAMALI GELİŞİM KAÇINILMAZDIR’

HDP’nin halklara verdiği sözlere sımsıkı bağlı kalması gerektiğini vurgulayan MLKP Merkez Komitesi, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“HDP, seçim mücadelesi döneminde verdiği sözlere tam bir bağlılık sergilemeli, halklarımızla güven ilişkisini yeni bir düzeye yükseltmeli, sergileyeceği pratikle, işçilerin ve ezilenlerin en geniş kesimlerine, burjuva politikayla, burjuva partilerle farkını gösterebilmelidir.

2013 baharında belirginleşen yeni demokratik bilinç, başta gençler ve kadınlar olmak üzere, giderek daha geniş kesimlere yayılmakta, burjuva solun etkisindeki insanlarımızı emekçi sola yöneltmektedir. Türkiye ve Kürdistan halklarının birleşik demokratik cephesinin örgütleri olarak HDP ve HDK, parlamentodaki mücadeleyle sokaktaki mücadeleyi birleştirme yolundan ilerlemeyi, işçi sınıfı ve ezilenlerin sorun, talep ve özlemlerinin politik öncüsü olmayı başarırlarsa sıçramalı bir gelişim kaçınılmazdır.

Komünistler; özgürlük, adalet, halklara eşitlik mücadelesinin kazanımlarının geliştirilmesi için büyük bir inanç ve emekçilikle çalışmayı, sosyalizm bayrağını yükseltmeyi sürdüreceklerdir.”

MLKP KÜRDİSTAN: HALKLARIMIZIN BİRLEŞİK İRADESİ KAZANDI

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Kürdistan, 7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendiren bir açıklama yayımladı:

“Halklarımızın birleşik iradesi kazandı” başlıklı açıklamada, seçim öncesinde AKP iktidarının haklara yönelik baskılarına rağmen halkların zaferi kazandığı vurgulandı. Seçim sonuçlarını “Sömürgeci zihniyet yenildi. Emekçi halklarımız kazandı” ifadeleriyle özetleyen MLKP Kürdistan, “Kibir ve zorbalık sembolü haline gelen Tayyip Erdoğan ve şürekasına esaslı bir yenilgi tattırıldı” diye belirtti. Sömürgeci planların birleşik mücadele ile tarumar edildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Halkların birleşik mücadelesi, bir sel gibi, faşist barajları patlattı, yıktı geçti. Kürt halkımızın Türkiyeli kardeşleriyle birlikte elde ettiği bu zafer, 12 Eylül’ün ve onun devamcısı faşist-sömürgecilerin yenilgisidir” ifadeleri yer aldı.

Kürt halkının AKP’yi sandığa gömdüğü ve inkar politikalarında ısrar eden Tayyip Erdoğan ve partisine tokat gibi bir ders verdiğini kaydeden MLKP Kürdistan, “Türkiye ve Kürdistan ezilen halkları arasında kurulan kardeşlik köprüsü bugün artık daha sağlamlaşmıştır” dedi.

HDP’nin, elde ettiği zaferle kadınlar ve tüm ezilenlerin Meclis’te temsil edebileceği belirtilen açıklama şu çağrı ile son buldu: “Şimdi, Meclis’in gücü ile sokağın gücünü birleştirecek. Özgürlük adalet ve eşitlik mücadelemizi devrimin zaferi ile taçlandıracağız. Zafere kadar durmak yok.”

* Atılım Gazetesi’nin 12 Haziran 2015 tarihli 177. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Haziran 2015, Perşembe 12:00
Kategoriler: Güncel, Haberler