Müşahidin fendi, hırsızı yendi

Müşahidin fendi, hırsızı yendi

Sandık hileleri ve oy hırsızlığı, önceki seçimlerden daha fazla yapıldığı için değil ama, muhalefet partilerinin görevlendirdiği müşahitler tarafından daha fazla ortaya çıkarıldığı için bu kadar görünür oldu. Bu sonuç, geçmişte yapılan seçimlerin pek çoğunda sandık güvenliğinin sağlanamaması nedeniyle iktidarların rahatça hileler yapabildiği sonucunu da ortaya çıkardı.

ÖNDER ÖNER- Türkiye’nin en kritik seçimleri olarak tanımlanan ve AKP’nin 13 yıllık iktidarını deviren 7 Haziran seçimleri, sandık hilelerinin en görünür olduğu seçimlerden biri oldu.

7 Haziran öncesi oy kaybını engelleyemeyen AKP’nin, seçim hileleri için özel hazırlık yaptığına ilişkin öngörü doğru çıktı. Seçim arifesinde, seçimleri iptal ettirmeyi dahi göze alacak kadar saldırganlaşan AKP, organize seçim hilelerine başvurdu. Çok sayıda kentten mükerrer oy kullandırma girişimi haberleri gelirken, Kürt kentlerinde halka açık oy kullanma dayatmasının yaşandığı bölgeler oldu. Sandık yakınına asker oturtuldu, korucular toplu oy kullandı. ‘Evet’ mühürleri, sahte oy pusulalarına basılmak üzere, geçici sürelerle ortadan kayboldu! Kimi kentlerde savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere, seçmen kağıtları olmamasına rağmen oy kullandırılmak istendi. Kimi bölgelerde ise polisler görevli olduklarına ilişkin evrak olmamasına rağmen oy kullanmak istedi. Ancak en görünür hale gelen girişim, okulların önlerinde duran ‘plakasız araçlar’da somutlaştı.

Seçim yasaklarını ihlal eden AKP, seçim günü “AKP’ye oy ver” şeklinde cep telefonu mesajları gönderirken, bazı bölgelerde okul önlerinde bildiriler dağıtılmasına müdahale edildi.

HALK SANDIĞA SAHİP ÇIKTI

Sandık hileleri ve oy hırsızlığı, önceki seçimlerden daha fazla yapıldığı için değil ama, muhalefet partilerinin görevlendirdiği müşahitler tarafından daha fazla ortaya çıkarıldığı için bu kadar görünür oldu. Bu sonuç, geçmişte yapılan16 seçimlerin pek çoğunda sandık güvenliğinin sağlanamaması nedeniyle, iktidarların rahatça hileler yapabildiği sonucunu da ortaya çıkardı.

Seçim öncesinde AKP’nin oy hırsızlığına karşı yapılan uyarılar ve tartışmanın bütün ülkenin gündemi haline gelmesi, halkın oy kullandıkları sandıklara sahip çıkmalarını beraberinde getirdi. Muazzam bir duyarlılık oluşan seçim günü, hile girişimlerinin büyük bölümü ortaya çıkarıldı, mümkün olabildiğince engellenmeye çalışıldı. AKP’nin tüm görevlilerine, Oy ve Ötesi gönüllülerinin, sandık başlarından ayrılması için form dağıtması da, hile girişimlerine zemin hazırlamak olarak yorumlandı, çok sayıda okulun önünde görülen plakasız araçların lastikleri, sosyal medyadan yapılan çağrılarla seçmenler tarafından patlatıldı.

SOSYAL MEDYA VE ÖZGÜR BASIN

7 Haziran sabahından itibaren, çeşitli biçimlerde ifade edilen seçim hileleri sosyal medyaya

yansıdı. Müşahitler tarafından özgür basına aktarılan hile, hırsızlık ve saldırı girişimleri hızla haberleştirildi, HDP seçim komisyonları ve gönüllü avukatlar hızla müdahalede bulunmaya çalıştı. Bu girişimler, pek çoğunda başarı ile sonuçlandı. Öyle ki, Şişli’de bir sandıkta sorun yaşandığı ve hile yapıldığı yönünde, bir yanlış anlaşılma üzerine basına yansıyan hatalı bilgi, kısa sürede okula adeta ‘baskın’ yapılmasına dahi vesile oldu.

Samsun’da bir kişi AKP mührü basılı oy pusulası ile yakalanırken, yandaş medya manipülasyon haberlerine başvurdu. Erzurum ve Urfa’da, HDP’nin oy hırsızlığı yaptığı iddia eden haberler yayınlandı. Bu konuda, özgür basının gerçek bilgilere dayanan hızlı haberciliği ile gerçekler kısa sürede ortaya çıkarıldı. Erzurum’da “hile yaparken yakalandığı” iddia edilen HDP’linin aslında “yakalanan değil, yakalayan kişi” olduğu, Urfa ile haberdeki fotoğrafın düzmece olduğuna ilişkin gerçek bilgilere dayalı haberler AKP medyasını boşa düşürdü.

AKP SALDIRILARI SÜRDÜ

Gün boyu devam eden seçim hileleri, sayım sırasında da yapılmak istendi. AKP’li sandık görevlileri, HDP’nin oylarını farklı partilere yazmak istedi, ancak HDP’li müşahitler mümkün olduğunca bu tür girişimleri boşa çıkardı.

Çok sayıda kentte HDP müşahitleri, diğer parti taraftarlarının saldırılarına maruz kaldı. HDP üyeleri İstanbul Bahçeköy’de MHP’lilerin, Urfa başta olmak üzere çok sayıda Kürt ilinde AKP’lilerin fiziki saldırılarına uğradı, onlarca kişi yaralandı.

PLAKASIZLAR

AKP’nin seçim gününe ilişkin en görünür organizasyonlarından biri de, okul önlerindeki plakasız araçlar oldu. HDP başta olmak üzere muhalefet partileri plakasız araçlara karşı ‘kırmızı alarm’ ilan etti. Bazı okullarda, polisler araçların kendilerine ait olduğunu kabul etmek zorunda kalırken, İstanbul Sultangazi’de bir okulda plakasız araçtan çıkarılan siyah bir poşet, araçlarda sahte oy pusulaları olduğu fikrini güçlendirdi. Okul önlerinde ‘plakasızların’ başlarında nöbet tutuldu. Sosyal medyada yapılan çağrılarla ‘plakasızlar’a karşı eylem başladı, onlarca aracın tekerlekleri patlatıldı.

HIRSIZLAR TESLİM OLDU

Seçimlerden büyük bir zaferle çıkan HDP’nin başarısında, sandık başında demokrasi nöbeti tutma çağrısının katkısı büyük oldu. Esas hırsızlığın gerçekleşmesi beklenen akşam saatlerine kalmadan, başta HDP olmak üzere muhalefet partilerinin müşahitler ordusu karşısında, hırsızların iradesi kırıldı, geri adım attırıldı. Yüz binlerce kişinin müşahit olduğu 7 Haziran’da, sandıklar oy toplama merkezlerine dahi gitmeden, AKP teslim bayrağını çekti.

7 Haziran seçimleri, AKP’nin elinden tek başına iktidar olma yetisinin alınmasının yanı sıra, sandıklara sahip çıkma bilincinin gelişmesi bakımından da tarihe geçmiş oldu.

* Atılım Gazetesi’nin 12 Haziran 2015 tarihli 177. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Haziran 2015, Perşembe 11:27
Kategoriler: Haberler