Gazi halkı Suruç şehitlerini bağrına bastı

Gazi halkı Suruç şehitlerini bağrına bastı

Gazi Mahallesi, 1995 ayaklanmasının ardından en kitlesel uğurlama törenlerinden birine ev sahipliği yaptı. On binlerce kişi, Suruç şehitleri Duygu Tuna, Cemil Yıldız ve İsmet Şeker’i anılarına bağlılık ve mücadele sözüyle sonsuzluğa uğurladı.

İSTANBUL- AKP destekli faşist dinci DAİŞ çetesinin Suruç’ta gerçekleştirdiği bombalı saldırıda ölümsüzleşen ESP üyesi Cemil Yıldız, HDP Maltepe İlçe Eşbaşkanı Duygu Tuna ve Rojava savunmasında ölümsüzleşen YPG şehidi Mustafa Can Şeker’in babası İsmet Şeker’in cenazeleri Gazi Mahallesi’nde halkların yüreğine uğurlandı.

Devletin cenazeye katılımı engellemek amacıyla parti bürosu ve ev baskınlarına rağmen, Gazi halkı şehitlerini sahiplenmek için sokağa çıktı. Polis, öğle saatlerinde cadde üzerinde bayrak asan ESP’li gençlere plastik mermi ile saldırdı. İstanbul Valiliği’nden ise tehdit açıklaması geldi. Ancak tüm tehditler, halkın cenazeye katılımını engellemedi.

Cemil Yıldız ve İsmet Şeker’in cenazeleri 21 Temmuz akşamı mahalleye getirilirken, Duygu Tuna’nın cenazesi 22 Temmuz öğleden sonra mahalleye geldi. Sabah saatlerinden itibaren on binlerce insan, Gazi Cemevi önüne aktı. Halk, önce cemevinden kızıl bayraklarla süslenen İsmetpaşa Caddesi boyunca toplanma yeri olarak belirlenen eski karakol durağına kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında şehitlerin fotoğrafları ile kızıl bayraklar açılırken, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Şehit namırın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Kortejlerden en çok duyulan slogan ise “intikam” oldu. Ayrıca “Biji PKK yaşasın MLKP”, “Komünistler yaşıyor MLKP savaşıyor”, “Agit komutan yaşıyor PKK savaşıyor” sloganları atıldı. Suruç şehitlerinin isimleri tek tek sayıldı, binlerce kişi “Aramızda” ve “Yaşıyor” şeklinde yanıt verdi.

Gazi Mahallesi’nde tüm esnaflar cenaze dolayısıyla kepenklerini kapatırken, caddeler ara sokaklara kadar insanlarla doldu. ESP ve HDP’li gençler, kitle çevresinde, ara sokaklarda ve geçiş güzergahında güvenlik önlemi aldı.

Cenaze törenine, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Pervin Buldan, Sezai Temelli, Erdal Ataş ve Ertuğrul Kürkçü ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı. ESP, SDGF ve HDP’nin yanı sıra Partizan, DHF, Halkevleri, SYKP, Mücadele Birliği, EMEP, BDSP, Proleter Devrimci Duruş, Kaldıraç, Demokratik Alevi Derneği, TÖP-G, Halk Cephesi, Emek ve Özgürlük Cephesi üyeleri de bayrakları ile kortejde yerlerini aldı.

Üç şehidin cenazeleri omuzlara alınarak yürüyüşe geçildi. Duygu Tuna’nın cenazesi kadınlar tarafından taşınırken, “Kadınlar partiye, MLKP’ye” sloganı atıldı.

Kitle alkışlar, zılgıtlarla yürüyüşünü sürdürürken, MLKP milisleri Gazi Mezarlığı girişinde kitleyi karşıladı. “Hesabınızı sormak boynumuzun borcudur” yazılı pankart açan silahlı milisler, Suruç şehitlerinin cenazelerini omuzlarına aldı.

Mezar başında konuşma yapan MLKP milisleri, katliamın hesabını soracaklarını belirtti, ardından ant içerek, mezarlıktan ayrıldı.

Tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı, ardından üç şehit ağıtlarla defnedildi.

‘ÖFKEMİZ ACIMIZDAN BÜYÜK’

Defin işleminin ardından söz alan SGDF üyesi Özgür Bedel, “Vereceğimiz mücadele ile yoldaşlarımızın yaktığı ateşi büyüteceğiz. Onların ışığını daha da ileriye taşıyacağız” dedi. Şehitlerin amaçlarını bir gün hayata geçireceklerini belirten Bedel, “Katillerin iktidarını yıkacağız, özgürlük ve barışın ülkesini kuracağız. Öfkemiz acımızdan büyük. Elbet bir gün zafere ulaşacağız” diye konuştu.

‘BU DAVA, HERKESİN DAVASI HALİNE GELDİ’

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy da, Suruç’ta katledilen gençlerin Gezi ruhuyla Kobanê yoluna çıktıklarını belirtti, “NATO’nun emperyalist politikalarına karşı mücadele ettiler. Katliamın ardından Roboski’ye giderek, halkların arasında kardeşlik köprüsünü kurdular. Şimdi de devrimin sesini duyarak, yeniden inşa için Kobanê’nin yoluna düştüler” dedi.

Duygu Tuna’yı anan Ulusoy, şöyle konuştu; “Bugün burada, oğulları ve kızları ile mücadele eden babaları, anneleri de sonsuzluğa uğurluyoruz. Suruç saldırısı, herkesin davası haline gelen bu mücadeleyi hedefledi. Bu saldırı, sadece gençlerin değil, annelerin, babaların, herkesin katıldığı onur ve eşitlik mücadelesine yapıldı. Ancak halkların birleşik devrimci mücadelesi asla geriye düşmeyecek. Birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz. AKP diktatörlüğüne karşı her alanda mücadele etmek boynumuzun borcudur.”

SYKP İl Başkanı Mehmet Yüce yaptığı konuşmada “Bugün hepimiz SGDF’liyiz. Acımız ortak” diye belirtti. Cizre’de sonsuzluğa uğurlanan SYKP üyesi Uğur Özkan’ı hatırlatan Yüce, “Suruç’un katili IŞİD olsa da, siyasi sorumluluğu Erdoğan’dadır” diye konuştu.

YAKAYDER adına yapılan konuşmada Kobanê savunmasına dikkat çekildi, “Kürt özgürlük hareketi ile enternasyonalist devrimciler, Kobanê’ye birlikte savundu, şimdi de birlikte inşa edeceğiz” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, farklılıkları zenginlik olarak görerek mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı, “Daha güçlü bir şekilde hak ve eşitlik mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından anma sona ererken, Gazi Cemevi’nde yemek verildi.

DEVRİM İŞÇİLERİYDİ ONLAR

Uzun yıllar ESP ve SKM çalışmalarında yer alan Duygu Tuna, son dönemde HDP Maltepe İlçe Eşbaşkanlığı görevini sürdürüyordu.

DAİŞ barbarlarının yakıp yıktığı Kobanê’nin inşasına katılmak için yola çıkan Cemil Yıldız, Sinopluydu. 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’ndeki zulümlerin tanığı olan Yıldız, mücadeleden hiçbir zaman geri durmadı. İstanbul’dan yola çıkarken gazetecilerin “Siz ne yapacaksınız Kobanê’de?” sorusuna, “Devrimin işçilere de ihtiyacı varmış. İnşaatlarda çalışacağım” yanıtını vermişti.

Mustafa Şeker ise, 28 Ocak’ta oğlu Mustafa Can Şeker’i (Şiyar Koçgiri) devrime armağan etmişti. Ardından “Burada yapacak çok işim kalmadı” diyerek sosyalist gençler ile birlikte Kobanê’nin inşasına katılmak üzere yola çıktı.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 31 Temmuz 2015, Cuma 11:52
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika