Anne Pirinç: Okan’ı son defa alkışlayın

Anne Pirinç: Okan’ı son defa alkışlayın

ESP’li Okan Pirinç, Arap Alevi inancına göre Arapça ağıtlarla uğurlandı. Anne Nuray Pirinç, “Şehidimizi son defa alkışlayın” çağrısı yaptı, Pirinç, alkışlar arasında defnedildi.

ANTAKYA- Suruç şehitlerinden ilk toprağa verilen ESP’li Okan Pirinç oldu. Pirinç, Antakya’nın Samandağ İlçesi’nde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Antep’ten Hancağız Köyü’ne gönderilen Pirinç için yapılan törende “Suruç şehitleri ölümsüzdür. AKP-DAİŞ çeteleri kaybedecek” yazılı pankart ile üzerinde Arapça “Şehid mâ bimût/Şehitlerimiz ölümsüzdür” sloganı ve Pirinç’in fotoğrafının olduğu dövizler açıldı.

Törene, HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz, HDP ve CHP Hatay il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

Mezarlık girişinde cenaze arabasından alınan Pirinç’in tabutunu omuzlayan binlerce kişi, “Şehid ma bimud” ve “Okan’ın hesabı sorulacak” sloganlarını attı.

ARAP ALEVİ İNANCINA GÖRE UĞURLANDI

Pirinç’in cenazesi, Arap Alevi inancına göre yapılan dini vecibelerinin ardından toprağa verildi. Pirinç’in cenazesinin toprağa verilmesi sırasında bahur yakılırken, Anne Nuray Pirinç Arapça ağıtlar yaktı. Cenazeye katılanlara “Hoş geldiniz” diye seslenen Anne Pirinç, halka seslendi “Şehidimizi son defa alkışlayalım” dedi. Binlerce kişi, “Arîn’den Sibel’e yürüyoruz zafere” sloganı eşliğinde Okan Pirinç ve yoldaşlarını alkışladı.

Cenazenin defnedilmesinin ardından HDP PM üyesi Beycan Taşkıran yaptığı açıklama ile aileye başsağlığı diledi, “Okan’ın Suruç’ta katledilmiş olması, bu çetelerin halkların birleşme isteklerine karşı olduklarını gösterdi. Pirinç, faşizme karşı mücadele için Suruç’taydı” dedi, ardından “Daha ne kadar susacağız” diye sordu.

Konuşmanın ardından, Pirinç’in yakınları mezarlık önünde sıraya girerek, taziyeleri kabul etti. Mezarlık çıkışındaki yüzlerce kişi “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları ile kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Okan Pirinç, 1997 yılında Samandağ’ın Hancağız Köyü’nde doğdu. Arap Alevi ulusundan olan Pirinç, lise yıllarında devrimci mücadele ile tanıştı. Yoldaşı Emre Aslan, Kobanê’de şehit düştüğünde, “Mücadeleye bağlılık” sözünü yeniledi. Kobanêli çocuklar için topladığı oyuncaklarla Suruç’a gitmişti.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ağustos 2015, Perşembe 13:52
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika