Çağdaş sevdalısı olduğu Dersim topraklarına uğurlandı

Çağdaş sevdalısı olduğu Dersim topraklarına uğurlandı

Çağdaş Aydın, Dersim sevdalısıydı. Suruç’ta ölümsüzleşen Aydın, binlerce kişinin katılımıyla özlem duyduğu topraklara uğurlandı.

DERSİM- Dersim sevdalısı Çağdaş Aydın’ı Dersim halkı bağrına bastı. Çağdaş Aydın’ın cenazesi Antep Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından konvoyla Dersim’e getirildi.

Cenaze için yapılan çağrı üzerine sabah saatlerinde cemevi önünde binlerce kişi toplandı. Törene, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Edibe Şahin ile HDP ve ESP yöneticileri, Kobanê şehidi Sibel Bulut’un ailesi ile çok sayıda tutsak ve şehit aileleri de katıldı.

Aydın için ilk tören cemevinde yapıldı. Kızıl beze sarılı Aydın’ın cenazesi alkışlar eşliğinde omuzlara alındı ve kortejin en önüne getirildi. Kızıl bayraklar taşıyan binlerce kişi, üzerinde Suruç şehitlerinin resimlerinin yer aldığı Dersim Halk Meclisi imzalı pankart ile “Yıkık bir kente umut taşıyorlardı. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” ve “Hesaplaşma günü korkunç olacak” yazılı pankartlar arkasında sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’nda yürüdü.

Tören, Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından ESP il yöneticisi Münevver İltemur, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın, katliamı lanetleyen ve hesap sorma sözü veren konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmalarda birliğe, birleşik mücadeleye vurgular yapıldı. 31 şehidin yarım bıraktığı Kobanê’nin inşa sürecini sonuna kadar yerine getirileceği sözleri verildi. Katliamın sorumlularının bilindiği ve bunlardan mutlaka hesap sorulacağı ifade edildi.

‘O BENİM OĞLUM DEĞİL YOLDAŞIMDI’

Suruç’ta yaralanan baba Fethi Aydın ise sözlerine, “O benim bir oğlum değil yoldaşımdı” diyerek başladı. Çağdaş’la birlikte 31 kırmızı karanfilin de yaşamını yitirdiğini dile getiren Aydın, “Çağdaş ölmedi yoldaşlar, binlerce, milyonlarca Çağdaş var. Barbar IŞİD çetesi ve AKP tarafından katledildik. Patlamada ben de yanındaydım. Çağdaş beni solladı. Hüseyin Demircioğlu yoldaşın dediği gibi, ilk ben olmalıydım. Özgür Kürdistan ve sosyalist bir toplum yaratmak için bedeller veriliyorsa bedelleri biz veririz. Biz, Seyid Rızaların torunları olarak büyüdük. Sosyalist bir toplumu kurmak için ya hep beraber ya hiçbirimiz” dedi.

Konuşmaların ardından Çağdaş Aydın’ın cenazesi Ovacık İlçesi’ne yüzlerce araçlık konvoyla götürüldü. Aydın’ın cenazesi Ovacık merkeze götürüldü. Burada yapılan törende ESP adına konuşan Rıza Örük ve Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, şehitlerinin mücadeleleri ve ideallerinin kendi idealleri olduğunu belirttiler, mutlaka zafere ulaşacaklarını vurguladılar. Yapılan törenin ardından, Çağdaş Aydın’ın cenazesi Ovacık’ın Çaxperi Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ağustos 2015, Perşembe 13:47
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika