Ezgi ve Polen yan yana yatıyor

Ezgi ve Polen yan yana yatıyor

Suruç şehitleri Hatice Ezgi Sadet ve Polen Ünlü, Ümraniye’de düzenlenen törenin ardından alkışlar eşliğinde son yolculuklarına uğurlandı. Mücadelede, eylemde, sokakta birbirinden ayrılmayan iki yoldaş, ölüme birlikte gittikleri gibi sonsuzluğa da yan yana uğurlandı. Anne Şennur Ünlü, törende ‘Hepiniz Polen kokuyorsunuz. Kimse ağlamayacak. Dik durun’ dedi.

İSTANBUL- Alkışlar eşliğinde son yolculuklarına uğurlanan Suruç şehitleri Hatice Ezgi Sadet ve Polen Ünlü için Ümraniye Çırçır Mezarlığı’nda yan yana mezarlar hazırlandı.

Hatice Ezgi Sadet için Ümraniye’de bulunan Ihlamurkuyu Cemevi’nde tören düzenlendi. Anmaya, HDP milletvekilleri Turgut Öker, Ali Kenanoğlu ve Hüda Kaya ile ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi de katıldı. Cemevi bahçesinde bir konuşma yapan Baba Ali Sadet, DAİŞ çetesine ve AKP Hükümetine lanet okudu, cenaze için toplanan kitleden Ezgi Sadet için alkış istedi. Cemevi bahçesinde alkışlar başlarken, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Ezgi yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Şehit namirin” sloganları atıldı.

Ezgi Sadet’in cenazesi kadınların omuzlarında, alkış, slogan ve zılgıtlar arasında cenaze aracına taşındı. Kitle “Suruç şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankart ile Çırçır Mezarlığı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Faşist DAİŞ çetesine ve AKP’ye büyük bir öfkenin sergilendiği yürüyüşte, polis araçlarının yanından geçerken AKP yuhalandı.

Çırçır Mezarlığı’nda, Suruç şehitleri Ezgi Sadet ve Polen Ünlü için yan yana mezarlar hazırlandı. Sadet’in cenazesi mezarlardan birine konuldu, sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

‘HEPİNİZ POLEN KOKUYORSUNUZ’

Polen Ünlü’ için sabah saatlerinde aile evinin önünde kurulan taziyeye çok sayıda ziyaretçi akın etti. HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu ve Saruhan Oluç ziyaretçiler arasındaydı. Ziyarete, Hatice Ezgi Sadet’in anne, babası ve kardeşi geldi. Anne Şennur Ünlü, Polen’in yoldaşlarını “Bugün ağlamak yok” diyerek karşıladı. Taziye kabulü sonrasında Ünlü’nün cenazesi evinin önüne getirildi, helallik alındı. Alkışlarla karşılanan cenaze götürülürken anne Şennur Ünlü yoldaşlarına seslendi: “Polen’in arkadaşları, gelin beraber sarılalım. Bugün hepiniz Polen kokuyorsunuz. Kimse ağlamayacak. Dik durun. Kim ne derse desin yavrumun arkasındayım. Gelen bütün gençler benim Polen’im. O, istediği yolda gitti. Gülüşü de özgürdü kendi de özgürdü.”

Ünlü’nün cenazesi Hatice Ezgi Sadet ile yan yana defnedilmek üzere Çırçır Mezarlığı’na getirildi.

Suruç şehitlerinin fotoğraflarını taşıyan binlerce kişi, “Polen yoldaş ölümsüzdür”, “Jin jîyan azadî”, “Katil devlet hesap verecek”, “Suruç’ta düşene dövüşen bin selam”, “Biji YPG yaşasın MLKP”, “Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor” şeklinde sloganlar attı.

‘KATİLLER BİZDEN PARÇALARIMIZI ALDI’

Mezar başında saygı duruşu yapıldı, şehitlerin isimleri sayıldı, kitle “yaşıyor” diyerek karşılık verdi. Katliamdan sağ kurtulan SGDF üyesi Ulaş Alankuş “Ben, 20 Temmuz’da devletin katledemediği gençlerden birisiyim. Yoldaşlarımızın yolu yolumuzdur. Katliamın amacı hepimizi öldürmekti. Katliamın devlet eliyle yapıldığı herkesçe biliniyor. Ölmemiş olabiliriz. Ama katiller bizden parçalarımızı aldı. Hesabını soracağız” ifadelerini kullandı.

‘DÜŞLERİNİZİ BİNLER OMUZLAYACAK’

SGDF üyesi Şengül Bali de “Ezgi ve Polen her yerde gülüşünü gördüğümüz, her stantta karşılaştığımız, her işe koşturan insanlardı. Şu an hepimiz bir aradayız. Çok eski yoldaşlarımız burada. Polen’in bayrağı artık bizim elimizde. Hesabını biz soracağız” dedi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Sezin Uçar da “Polen’e de, Ezgi’ye de, tüm yoldaşlarımıza söylüyoruz; rahat uyuyabilirsiniz. Düşlerinizi, gülüşlerinizi, gelecek sevdanızı, sosyalizm sevdanızı binlerce genç omuzlayacak. Rojava’ya batıdan ses olmaya devam edecek” dedi.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ağustos 2015, Perşembe 13:55
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika