Ferdane ve Nartan halkların köprüsü oldu

Ferdane ve Nartan halkların köprüsü oldu

Suruç katliamında yaşamını yitiren HDP PM Üyesi ve SKM’li Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç, Çerkesçe, Türkçe ve Kürtçe sloganlarla uğurlandı. Ferdane ve Nartan, Çerkeslerin ulusal hakları için mücadele yürüten sosyalistti. Binler, halkların yeni yaşam köprüsünü olan Ferdane ve Nartan’ı yüreklerine gömdü.

BURSA- Suruç katliamında yaşamını yitiren iki Çerkes sosyalisti binler uğurladı. HDP PM Üyesi ve Sosyalist Kadın Meclisleri üyesi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç için ilk tören HDP İl Binası önünde yapıldı. Ferdane Kılıç’ın tabutu SKM ve Kafkasya bayraklarına, Nartan Kılıç’ın tabutu ise SGDF ve Kafkasya bayraklarına sarıldı. Metin Kılıç ve katliamdan yaralı olarak kurtulan Sinem Kılıç da cenazeleri karşılayanlar arasındaydı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, Nartan Kılıç’ın arkadaşları adına konuşan Gülcan Ceylan, arkadaşları Nartan Kılıç’ın Adige ve Abhaz kimliklerini hiç unutmayan devrimciler olduğunu söyledi. Ceylan, “Onlar Kobanêli çocuklara nefes olmak istediler” diye konuştu. Ceylan’ın konuşması, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla karşılandı.

‘SANMASINLAR YANLARINA KALACAK’

ESP PM üyesi Nadiye Gürbüz gerçekleştirdiği konuşmada, sosyalist gençlerin oraya barış köprüsü olmak için gittiğini kaydetti. Gürbüz, Ferdane Kılıç’ın yürüttüğü kadın özgürlük mücadelesine ve Çerkes kimliğinin mücadelesine dikkat çekti. Nartan Kılıç’ın ise sosyalist bir genç olarak Kobanê’de olmak gerektiğini söylediğini hatırlatan Gürbüz “Bu katliamın gerçek adresi faşist Türk devleti ve AKP’dir, sanmasınlar yanlarına kar kalacak, hesabını soracağız” dedi.

Anmada konuşan HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, AKP’ye olan tepkisini dile getirdi, “Siz öldürmesini biz yaşatmasını iyi biliriz” diye konuştu. YAKAY-DER adına konuşan Halit Boz ve yurtsever gençlik adına Fatma Top bir konuşma gerçekleştirdi.

Ardından, kent merkezine doğru yürüyüş başladı. Bursa sokakları Çerkesce, Türkçe ve Kürtçe atılan “Katil Erdoğan”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla inledi.

ANNE OĞUL ŞEHİTLER YAN YANA GÖMÜLDÜ

Ferdane ve Nartan’ın naaşları evlerinin önüne götürüldü, helallik alındıktan sonra Şeyh Edebadi Camisi’ne getirildi. “Şehit namırın” sloganlarıyla uğurlanan Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ın cenazesine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri Asiye Kolçak, Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken, Yurdusev Özsökmenler, Mithat Sancar, Ayhan Bilgen, Ali Haydar Konca, HDP PM üyesi Beycan Taşkıran, ESP PM üyeleri Nadiye Gürbüz ve Emin Orhan, Çerkes Dernekleri Federasyonu yöneticileri ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Kılıç ailesinin Kafkasya’da yaşayan çok sayıda yakını da törene eşlik etti.

Hamidiye Kent Mezarlığı’nda SKM ve Kafkasya bayrağına sarılan Ferdane Kılıç’ın defin işlemi kadınlar tarafından gerçekleştirildi. Nartan Kılıç ise SGDF ve Kafkasya bayraklarına sarıldı. Cenazelere Kafkasya’dan getirilen toprak serpildi.

Cenaze işlemlerinin ardından aileye başsağlığı dileyen Demirtaş, katliamda yaşamını yitirenleri şu sözleri ile anlattı; “Fark gözetmeksizin, Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Çerkes, Laz gözetmeksizin herkes için mücadele eden, nerede bir ezilen varsa onun yanında olan değerli kardeşlerim. Onların bize bıraktığı mirası da canı gönülden sahipleniyoruz.”

Suruç’ta katliamın yaşandığı yere gittiğini belirten Demirtaş, “O vahşetin yaşandığı yerde insanlıktan nasip almamış olanların yok etmeye çalıştığı şey çok daha güçlü bir şekilde yeşermişti” diye konuştu. “Bedel çok ağır” diyen Demirtaş, “Ne yazık ki özgürlük, demokrasi ve barış da bedel ödenmeden kazanılmıyor” diye sözlerini sürdürdü. Demirtaş, katliamda yaşamını yitirenlerin en büyük mirasının yaratmış oldukları bu dayanışma ruhu olduğunu söyledi. “Kanın kanla yıkanmayacağını bilmek zorundayız” diyen Demirtaş, “Bu ülkeye kardeşliği getireceğiz” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, cenazeyi sahiplenenlere Çerkes halkı adına teşekkürlerini sundu. Aslankaya, “Onlar onurlu bir şekilde mücadelelerini sürdürdüler” diye konuştu.

ÇERKES KARİKATÜRİST KATLİAMI ÇİZDİ

Çerkes karikatürist Duğ Aytek Doğbay, çizdiği karikatürü katliamda yaşamını yitiren Çerkes halkından Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ın ailesine ulaştırdı. Karikatürde bombalı saldırıda ölümsüzleşerek gökyüzüne yükselen Nartan’ın elinde Çerkes bayrağı bulunuyor. Hemen ardında Ferdane Kılıç ve diğer katliam şehitleri bulunuyor.

‘KORAY ÇAPOĞLU KARADENİZ’DEN SURUÇ’A BARIŞ ELÇİSİ’

SGDF’nin çağrısıyla Kobanê’nin inşasına katılmak için gittiği Suruç’ta katledilen Devrimci Trabzonsporlular aktivisti Koray Çapoğlu’nun cenazesi Of’ta toprağa verildi.

Trabzon’a gelen Çapoğlu’nun cenazesini karşılamaya, HDP Milletvekillleri Ziya Pir ve Beyza Üstün ile HDP üyeleri de katıldı. Havaalanında açıklama yapan Üstün, “Suruç’ta tam bir katliam yaşandı. Bu arkadaşlar Kobanê’ye çocuk parkı yapmaya gideceklerdi. Koray bir barış elçisiydi” dedi. Cenaze, polis ve jandarma baskısı altında toprağa verildi. Aile fertleri dışında kimse defin işlemine alınmadı.

Trabzon’un Of İlçesi’nde doğan Çapoğlu, Devrimci Trabzonsporlu olarak kendini tanımlıyordu. Çapoğlu, Suruç’a elinde Trabzonspor bayrağı, kolunda Trabzonspor bilekliği ile gitti. Hrant Dink’in anmasında, Gezi’de, 1 Mayıs’ta yerini aldı, ardından da Kobanê’nin sesine ses katmak için yola çıktı.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ağustos 2015, Perşembe 14:45
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika