Yunus Emre on binlerin ‘Keke’si oldu

Yunus Emre on binlerin ‘Keke’si oldu

Arkadaşları arasında “Keke” olarak tanınan Yunus Emre Şen, Van’da on binlerin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan ESP’li Emre Genç “Çantalarımızda umudu, özgürlüğü ve adaleti taşıyorduk” dedi.

VAN- Suruç katliamında yaşamını yitiren sosyalist gençlerden Yunus Emre Şen, Van’da on binlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. Van Büyükşehir Belediyesi garajından yüzlerce araçlık konvoyla alındı. Yenimahalle’de bulunan Mahalle Meclis Derneği’ne getirilen Şen’in naaşını, HDP milletvekilleri, DBP ve HDP yöneticilerinin yanı sıra on binlerce kişi karşıladı. Cenazeyi omuzlayan on binler, Abdullah Öcalan ve Suruç şehitlerinin resimleri ile “Kanlı resimlerin ressamları, Tayyip + AKP eşittir IŞİD”, “Kobanê’de Bakûr’da bedel ödedik, bedel ödeteceğiz” pankartlarını taşıyarak, mezarlığa yürüdü.

Görevli mahalle meclisi üyelerinin kitlenin güvenliğini sağladığı yürüyüş sonunda, kitle tek tek arandıktan sonra mezarlığa alındı. Şen’in Kobanê’ye götürmek istediği oyuncakların elden ele dolaştırıldığı törende, kadınların yaktığı ağıtlar ile kitle gözyaşı döktü. Dini vecibeleri yerine getirilen Şen’in cenazesi mezarlığa konularak başucuna Kobanê’ye götüreceği oyuncaklar bırakıldı.

Saygı duruşunun ardından konuşan MEYA-DER Van Şube Başkanı İbrahim Alkan, katliamların Kürt halkının kaderi olmadığını dile getirerek, Kobanê’de olduğu gibi birlik ve beraberliklerini oluşturarak ortak bir direnişle katliamların hesabını soracaklarını söyledi.

‘UMUDU VE ÖZGÜRLÜĞÜ TAŞIYORDUK’

Törende söz alan ve katliamdan yaralı olarak kurtulan ESP üyesi Emre Genç, “İki gün önce Yunus Emre yoldaşla birlikte Suruç’taydık. Kobanê’de çocuk parkı, kütüphane ve hatıra ormanları yapacaktık. Çantalarımızda umudu, özgürlüğü, adaleti, çocuklara oyuncukları taşıyorduk. Çantalar dolusu oyuncaklar taşıyanlar, TIR’lar dolusu silah taşıyanlar tarafından katledildi” sözleriyle duruma isyan etti.

* Atılım Gazetesi’nin 25 Temmuz 2015 tarihli 183. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ağustos 2015, Perşembe 14:14
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika