Sittin sene sonuç vermeyecek bir siyaset

Sittin sene sonuç vermeyecek bir siyaset

EFE DAĞLI-

Kürt meselesinde, Kürtlerin kolektif hakları tanınmadan yol alınamaz. Devlet ve iktidar konuyu kriminal çerçevede ele aldıkça daha epey bir zaman duvara toslar. Erdoğan’ın açıklamaları bunun delili.

Yeni savaş konsepti ile yol alabileceklerine inananlar, yaptıklarında hiçbir “yeni”lik olmadığına inanana dek geçen sürede halka daha fazla acı çektirecekler. Hava harekatı, yaygın tutuklamalar, siyasete yasak, despotluk, sokak terörü.

İktidarın yapmayı aklından geçirdiklerinin on mislisini ’90’larda çokça yaptılar. Ölüm, işkence veya hapislik Kürt meselesini derinleştirmekle kalmadı mücadeleyi büyüttü, halklaştırdı. O nedenle bugün Kürt siyasi hareketi dünden çok daha kuvvetlidir. Öldürmek, hapsetmek veya itibar suikastına yönelmek zerre kadar sonuç vermez.

Ne olur? Devletleşen, devlet gücüyle halka yönelen biter ve mücadele sürer. Şu anda iktidarın tutumu böyle bir diyalektiğin işlediğini ortaya koyuyor.

İç savaşa yönelerek siyasal darbe yapanlar kendilerine yapılacak bir darbeye davetiye çıkarıyorlar. Anlamadıkları bu. ABD’den güvence almanın rahatlığı aldatıcı. Mursi’yi nasıl yüzüstü bıraktıysa, Saddam’ı bıraktıysa, böyle bir iç savaşta AKP’yi de kaderine terk eder.

Kürt siyasi hareketi kesinlikle yenilemeyeceğine emin. Haklı bir özgüven. Nihayet bir halkın temel hak ve özgürlükleri için girişilen bir mücadele yürütüyorlar.

Devlet ve iktidar ise kesinlikle zafere ulaşamayacağını biliyor. Fakat başka çaresi yok. Kürtleri aldatmaya çalıştı, yapamadı. HDP’yi zayıflatmaya çalıştı, yapamadı. Gençleri çürütmeye çalıştı, olmadı ve katliamlar arttı.

Köylü kurnazlığına sığınıyorlar. Yenemeyeceklerini biliyorlar. Dönüp dolaşıp İmralı’ya gideceklerini, hatta buna mecbur olduklarını da.

Nüans şu: Eğer sokağı zapturap altına alır, Kandil’i darbeler, Kürdistan’daki mücadeleyi geriletirlerse, onun özgüveniyle gidecekleri İmralı’daki masada ellerinin güçlü olacağına inanıyorlar.

Aynı nedenle, Kandil’e ve HDP’ye en galiz ifadelerle yüklenerek İmralı’yı bunun dışında tutmaları da aynı küçük köylü kurnazlığından. Kafa taşra siyasetçiliği olunca çapı da bu kadar oluyor.

Sonuç şimdiden belli: 6-8 Ekim serhildanında oyun planı bozuldu, denklem değişti, güçten düştüler. Bugün düne kıyasla daha fazla güçsüzleşiyorlar. Üstelik halkın ödediği bedelin de müsebbibiler.

Medya sansürü başladı. Kara propaganda aldı yürüdü. Kurumlar hedefte, sembolik olarak da HDP eşbaşkanları. Satranç hamleleri yapıyor ve vezir düşürmeye çalışıyorlar. Onları verin/atın işler düzelsin gibi gizli bir teklif bu markaj. Orjinal mi?

Hayır! Vasat polis kafasıdır bu. 40 yıldır Ortadoğu’da siyaset yapan Kürt hareketine de aynı zaman diliminde Türkiye’de politika yapan devrimci sosyalistlere de hafif gelir bu tür teklifler.

İç savaş, kriz, olağanüstü hal ve darbe mekaniği. Hem büyük riskler var hem imkanlar.

Kürtler hak ve özgürlükleri için mücadelede. Saldırıya sığınıyor ve kendilerini savunuyorlar. Askeri saldırılara karşı saldırıyla değil, aktif savunma olan misillemelerle yetiniyorlar. İki tarafın kayıpları da toplumsal trajediye yol açıyor. Açar. Savaş böyledir, çatışma ve ölümler doğru orantılıdır. Dolayısıyla, ölümlere sevinmenin politik bir yanı yok.

Aslolan bu denklemi güçlü bir halk örgütlenmesiyle kategorik olarak iktidarın iç savaş siyasetini boşa çıkarmaktır. Yüz binlerin, milyonların demokratik sokak, meydan mücadelesi tayin edici faktördür.

Başlarken otoriter despotluğun saldırganlığında “yeni” bir taraf olmadığını söyledik. Burada bir tashih yapmak gerek: Kürt ‘dostu’ AKP, Kobane’de DAİŞ faşizmini bozguna uğratan halk gerillalarının cenazelerini, 40 derece sıcakta resmi sınırda bekletiyor ve defnedilmelerini engelliyor, Bakanlar Kurulu kararı alıyor. Bu kadarını Çiller dahi yapmamıştı. Sadece bu bile Kürtlerin daha bin sene iktidardan ikrah etmesine yeter.

* Atılım Gazetesi’nin 31 Temmuz 2015 tarihli 184. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 13 Ağustos 2015, Perşembe 14:12
Kategoriler: Haberler, Politika, Serbest Kürsü