Karadeniz’in asi çocuğu Mert Cömert Kobanê yolunda şehit düştü

Karadeniz’in asi çocuğu Mert Cömert Kobanê yolunda şehit düştü

HABER MERKEZİ- AKP-DAİŞ çetecilerinin gerçekleştirdiği Suruç katliamında ağır yaralanan ve 25 gün boyunca yaşam mücadelesi veren 19 yaşındaki Mert Cömert’i kaybettik. Suruç’ta hayatını kaybeden 33’üncü canımız olan Cömert, Kobanê’ye gidişi için, “İnsanlık için gidiyorum, Karadeniz’i temsil edeceğim” demişti. Mert’in cenazesi memleketi Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı.

Başına isabet eden şarapnel parçası nedeniyle ağır yaralanan ve 25 gün boyunca Urfa 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nde uyutulan Mert Cömert’in durumu, 14 Ağustos günü sabaha karşı saatlerde ağırlaştı. Kalbi duran Cömert’e müdahale edildi, ancak hayata döndürülemedi. 14 Ağustos 1996 tarihinde doğan Mert Cömert, doğum gününde hayatını kaybetti.

‘BEN İNSANLIK İÇİN GİDİYORUM’ DEMİŞTİ

Bafra Demir Çelik Meslek Lisesi mezunu ve evin tek çocuğu olan Mert Cömert, Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak için Suruç’a doğru yola çıkmadan önce sosyal medyada bir arkadaşıyla mesajlaşmış ve “Ben insanlık için gidiyorum” demişti.

Cömert’in son mesajı şu şekildeydi: “Ölmezsek iyidir. Ölürsek artık bizi unutmazsın abi. Devamlı paylaşımlar yaparsın hakkımızda, ‘Karadeniz’in asi çocuğu Kobani’de şehit düştü’ diye. Heykelimi dikin, ben insanlık için gidiyorum. Orada Karadeniz’imizi iyi bir şekilde temsil edeceğime inanıyorum.”

POLİS KİTLESEL TÖRENİ ENGELLEDİ

Cömert’in cenazesi, otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Cenaze, işlemlerin ardından HDP Urfa milletvekilleri Leyla Güven ve Ziya Çalışkan, ESP MYK Üyesi Dinçer Ergün, ESP Diyarbakır İl Başkanı Soner Çiçek, HDP Urfa İl Eşbaşkanı Rıdvan Yavuz’un da aralarında bulunduğu kitle tarafından Samsun’a uğurlandı.

Suruç katliamının 33. şehidi olan Cömert’in cenazesi, karayoluyla götürüldüğü Samsun’un Bafra ilçesinde polis baskısı altındaki aile tarafından Bafra Asli Mezarlığı’nda toprağa verildi. Az sayıda kişinin katıldığı defin işlemi esnasında ESP ve HDP üyelerinin mezarlığa girmesi polis tarafından engellendi.

‘KARADENİZ GENÇ YÜREKLERİ UNUTMAYACAK’

Defin işlemlerinin ardından ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDP Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, HDP İl Eş Başkanı Elif İçigen ile ESP, HDP, SYKP, YSGP, ÖDP, Halkevleri, Devrimci Parti ve Partizan üyelerinin katılımıyla uğurlama töreni düzenlendi.

Mezarlık girişinde toplanan kitle “Mert yoldaş yaşıyor, komünistler savaşıyor”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Şehitlere sözümüz devrim olacak” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Cömert’in mezarı çiçeklerle süslendi, mezarın üzerine SGDF bayrağı ile kızıl flama örtüldü.

Törende ilk sözü alan ESP İl Temsilcisi Murat Çepni, Karadeniz’de devrimci mücadelenin artık Aydan Ezgi Şalcı, Alican Vural ve Mert Cömert’lerle birlikte anılacağını söyledi. Çepni, “Bu genç yürekler asla unutulmayacak” dedi.

‘KARDEŞLİK KÖPRÜLERİ HEDEFLENDİ’

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy da yaptığı konuşmada, Kobanê’nin yeniden inşası için yola çıkan SGDF’lilere yönelik katliamın halklar arasındaki dayanışmayı engelleyemeyeceğini belirtti. “Bu alçakça katliam bizleri yıldıramayacak” diyen Ulusoy, “Şimdi sıra Kobanê’yi birlikte inşa ediyoruz kampanyasını milyonların kampanyasına dönüştürmekte. Bu bomba ile Batı’daki bütün sosyalist hareketler hedeflendi. Kardeşlik köprüleri hedeflendi. Buna yanıtımız birleşik mücadeleyi yükseltmek olmalı” dedi.

HDP Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs de Cömert’in Suruç’a giderken yazdığı mesajları hatırlattı, “O gerçek bir Karadenizliydi, Karadeniz’i Suruç’ta çok iyi temsil etti. Karadeniz’e ekilen bu tohumlardan binlerce Mert yeşerecek” dedi.

SGDF adına yapılan konuşmada ise “Yas tutmayacağız, ağlamayacağız, Mert yoldaşımızın hesabını soracağız” denildi.

‘HDP’NİN BAFRA’DAKİ İLK MÜŞAHİDİ OLDU’

Bafra’da Cömert ile birlikte seçim çalışmaları yürüten HDP üyesi Habibe Kırkaç “Seçimde müşahit listesi oluşturduğumuzda Mert ilk sıraya adını yazdırmıştı” dedi. Uğurlama töreni marşlarla sona erdi.

* Atılım Gazetesi’nin 21 Ağustos 2015 tarihli 187. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Ağustos 2015, Cumartesi 12:39
Kategoriler: Güncel, Haberler