7 Haziran’ı aşarak 1 Kasım’a

7 Haziran’ı aşarak 1 Kasım’a

FADİME ÇELEBİ-

1 Kasım’a az bir süre kala 7 Haziran seçimlerin deneyimlerini de arkalayarak, savaş konsepti içindeki bu süreçte kadınları da çetin bir seçim sürecinin beklediğini ifade etmek gerekiyor. Alanda çalışan binlerce kadın, AKP’nin her türlü saldırısına karşı bir hazırlık içinde olmalı ve özsavunma hakkını kullanmalıdır.

7 Haziran seçim yenilgisiyle kimyası bozulan Saray’ın tüm saldırganlığı artarak devam ediyor. 1 Kasım seçimleri ile diktatörlüğüne meşruiyet kazandırmak isterken, seçim çalışmasını kirli savaş konseptinde derinleşmek üzere kurmuş durumda. Batı’da sosyalistler, devrimciler ve demokratlara karşı gözaltı ve tutuklama saldırısı uygularken; Kürdistan’da Kürt halkına dönük imha politikası yürütüyor.

Bu seçim süreci 7 Haziran seçimi gibi olmayacak. Suruç katliamı ile birlikte Batı’da Kürt halkının yanında olan herkese nasıl yaklaşacağının mesajını veren Erdoğan, HDP’ye dönük faşist saldırıları artırarak seçmene gözdağı veriyor. HDP ve AKP çarpışması ya da faşizm ve ezilenlerin cephesi olarak tarif edebileceğimiz bu seçim, aynı zamanda kadınlarla erkek egemen zihniyetin de muharebesi olacak gibi görünüyor.

Sandıkların kaçırılması, müşahitlere baskıların yapılması, özelikle Kürdistan’ da sandıkların merkezileşmesi, seyyar seçmenlerin oluşturulması, HDP’nin etkin olduğu bölgelerde seçmenlere tutuklama ve gözaltı terörünün yaşanacağını öngörebiliriz. HDP bürolarına baskın, yönetici ve aktivistlerin tutuklanması ise seçim kararından önce startı verilen saldırılar.

AKP’nin bütün faşist saldırı pratiklerine karşı 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin 6 milyon oy aldığı, bunun pratik bir başarı deneyimi olduğunu da görmek gerekiyor. HDP, farklı toplumsal kesimlerin kararlılığı ve çalışmaya katılımı ile başarılı oldu. Fakat HDP’nin başarısının asıl motor gücü binlerce kadının azmi, kararlı ve çalışkanlığıydı. Bu başarı, bir yanıyla kadın iradesinin erkek egemen AKP politikasına karşı biriken öfkesi ve tepkisinin sonucuydu. Diğer bir yanı da, HDP’nin bir kadın partisi olma yolunda gösterdiği irade ve mücadelesidir.

Türkiye siyasetinde kadınların parlamentoda temsil edilmesi ve kadınlar adına siyaset yapması bakımından HDP ile önemli bir tarihsel kazanım elde edildi. Burjuva partilerden farklı bakış açısıyla kadınlar, HDP de yaşanan tüm eksiklere rağmen iradeleşti. Tüm deneyimler ve kazanımlar bizlere göstermiştir ki, 7 Haziran’ın başarı grafiğinin kendisi, aynı zamanda kadınlardır.

1 Kasım’a az bir süre kala 7 Haziran’ın deneyimlerini de arkalayarak, savaş konsepti içindeki bu süreçte kadınları da çetin bir seçim sürecinin beklediğini ifade etmek gerekiyor. Alanda çalışan binlerce kadın, AKP’nin her türlü saldırısına karşı bir hazırlık içinde olmalı ve özsavunma hakkını kullanmalıdır. Alınacak önlemler, çalışmanın toplam güvenliği acısından önemli bir yerde duruyor. 1 Ekim’de startı verilecek olan seçim çalışmasından önce hazırlıklar bu kapsamda planlanmalı ve seçimin güvenliği içinde tartışılmalıdır.

AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı kadınların ortak mücadelesi ve zaferi olacak bu seçimde sosyalist kadınlar tüm çalışmayı kadın dayanışması ve ortak kadın mücadelesi perspektifi ile örmelidir.

Kadın adaylar etrafında merkezi ve yerel düzeyde yoğunlaştırılmış ve enerjik bir çalışma yürütülmelidir. İşçi, emekçi, öğrenci, ev emekçisi bütün kadınlara HDP’nin kadın özgürlük politikasını anlatmak ve kadınlardan barıştan ve kadın özgürlüğünden yana oy kullanmaları istenmelidir. Tüm çalışmalarda kadın aklının yaratıcılığını kullanmalı ve kadınlara ulaşmanın araçları bulunmalıdır. Ayrıca sokak ajitasyonları, ev toplantıları, forumlar, mitingler, çat kapı çalışmaları, sandık bazlı çalışma, bire bir ikna ekiplerin kurulması gibi yüzlerce kitle çalışması biçimleri ile en geniş kadın kitlesine ulaşmak hedeflenmeli.

7 Haziran seçiminin güçlü deneyimlerini arkalayan sosyalist kadınlar, sadece seçim sürecine endekslenmeyen birleşik kadın mücadelesinin zeminin oluşturulması için somut görevler çıkarmalı ve bu bilinçle çalışma yürütmelidir.

* Atılım Gazetesi’nin 2 Ekim 2015 tarihli 192. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Ekim 2015, Cuma 18:42
Kategoriler: Haberler, Kadın, Makaleler, Özgür Kadın, Politika