MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz’den seçim değerlendirmesi

MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz’den seçim değerlendirmesi

MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz, Hizbulkontra-DAİŞ işbirliği ve katliamlarla tek başına hükümet kuran AKP’nin, HDP’yi baraj altında bırakma planının yenilgiye uğradığını kaydetti. “Hükümet, halklarımızın özgürlük, adalet ve ulusal eşitlik mücadelesini durduramaz” diye belirten Gökdeniz, faşist devlet terörü ve inkarcı sömürgeci savaşa karşı mücadele sorumluluğuna işaret etti, “MLKP, tüm bu görevlere sıkıca bağlı kalacaktır” dedi.

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Genel Sekreteri Kerim Gökdeniz, 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçimleri değerlendirdi.

Gökdeniz, “AKP-Hizbulkontra-DAİŞ işbirliği ve katliamlarıyla elde edilen hükümet, halklarımızın özgürlük, adalet ve ulusal eşitlik mücadelesini durduramaz” başlıklı ve 2015/15 No’lu açıklamasında, 1 Kasım seçimlerinin AKP’nin tek başına hükümet oluşu ve HDP’nin barajı aşmasıyla sonuçlandığının altını çizdi.

7 Haziran’da büyük bir siyasi yenilgi AKP’nin 5 aylık dönemde sürdürdüğü devlet terörüne dikkat çeken MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz şunları kaydetti: “AKP, 7 Haziran yenilgisinin yeni bir baskısından kurtulmayı, ikna veya vaatlerle seçmenin rızasını alarak, toplumsal tabanını bu temelde genişleterek değil, azgın bir faşist psikolojik savaş eşliğinde korkutma, yıldırma, sindirme, şantaj ve şovenist önyargılara benzin dökerek sağladı. Oy ve vekil artışını, MİT-DAİŞ koordineli Pirsus ve Ankara katliamları, Türkiye’de faşist devlet terörü ve şovenizmin dizginsizce kışkırtılması, Kuzey Kürdistan’da AKP-Hizbulkontra seçim ittifakı ve faşist sömürgeci terör yoluyla elde etti. AKP, medya yoluyla yürüttüğü yalana dayalı faşist psikolojik savaşla bütün bu gerçeklerin üzerini örtmeye, tartışılmasını önlemeye, devrimci, antifaşist saflarda kitlelere karşı güvensizlik ve umutsuzluk örgütlemeye çalışıyor.”

‘HDP’Yİ BARAJ ALTINDA BIRAKMA PLANI YENİLGİYE UĞRADI’

Katliamlarla devam eden süreçte, HDP seçim çalışmalarının sürdürülemediğine dikkat çeken Gökdeniz; “Kabul edilmelidir ki, AKP’nin 1 Kasım’a dönük politikası salt halklarımızın en geniş kitleleri nezdinde değil, seçim mücadelesi yürüten birleşik demokratik öncüsü nezdinde de belirli yönleriyle etkili oldu. HDP, kitle katliamlarının yarattığı basınç altında seçim çalışmalarının çapını daralttı, temposunu düşürdü” diye belirtti.

HDP’nin, parti binalarına yönelik saldırılar karşısında kitle enerjisini harekete geçirmekte duraksamasının önemli bir siyasi hata olduğunu ve HDP’yi zayıflattığını belirten Gökdeniz şöyle devam etti; “Yine de, AKP ve inkarcı sömürgeci faşist diktatörlüğün HDP’yi baraj altında bırakma planı yenilgiye uğradı. Dahası, HDP, AKP’nin tek başına hükümet olmasını önleyemese bile anayasa değiştirecek çoğunluk elde etmesini, Tayyip Erdoğan’ın resmen faşist politik İslamcı şef olarak ilanını engellemeyi bir kez daha başardı. HDP, seçim çalışmalarını alt sınırlara çekti. Katliamlar ve tutuklamalar yoluyla örgütsel boşluklarla yüz yüze geldi. Politik İslamcı medya ve aynı çizgide yürüyen devlet medyasının büyük bir iştahla, bir kısım tekelci sermaye medyasının ise korkutularak uyguladığı ambargoya maruz kaldı. Buna rağmen beş milyonu aşkın işçi ve ezilenin desteğini aldı. Bu, önemli bir direnç ve güçtür.”

‘OY DÜŞÜŞÜ CİDDİ FAKAT TELAFİ EDİLEBİLİR’

HDP’nin oy düşüşünün ciddi fakat telafi edilebilir olduğunu kaydeden MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz, “7 Haziran’a kıyasla bir milyon işçinin, kadının, gencin seçim desteğinden mahrum kalınması, halklarımızın temsilcilerinin sayısında yaşanan düşüş ciddi, fakat telafi edilebilir bir gerilemedir. HDP, 59 vekille sokaklarda ve burjuva mecliste çok etkin çalışmalar yürütebilir. Bunun deney ve birikimine sahiptir” ifadelerini kullandı. HDP’nin yasal ve fiili meşru mücadele çizgisinde ısrar etmesi gerektiğini kaydeden Gökdeniz, “Sokak ve burjuva meclis zeminlerindeki mücadelenin birleştirilmesi, politik savaşımda, emekçilerin ve ezilenlerin sorunları, talepleri ve özlemleri odaklı hareket edilmesi, HDP’yi halklarımızın yeni kesimleriyle buluşturacaktır” diye belirtti.

1 Kasım seçimlerinin, işçi sınıfı ve ezilenlerin demokrasi ve değişim talebinin emekçi sol hareketin elinde olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Gökdeniz, “Burjuva partilerin bu konuda inandırıcılıklarını kaybettiklerini gösterdi” vurgusunda bulundu.

‘OY KAYBININ FATURASI ANTİFAŞİST MÜCADELE VE ÖZYÖNETİME ÇIKARILAMAZ’

Seçim sonrasında HDP’nin oy kaybı ile ilgili tartışmalara da dikkat çeken MLKP Genel Sekreteri Gökdeniz şunları ifade etti; “Burjuva liberaller ve emekçi solun reformist kesimleri, oy kaybının faturasını, halklarımızın ileri kesimlerinin kararlı antifaşist mücadelesine, Kuzey Kürdistan’daki özyönetim ve özsavunma pratiklerine çıkarıyorlar. Bu yanlıştır, gerçeğin ters yüz edilmesidir. Bir an bile unutulmamalıdır ki, işçi sınıfı ve ezilenler, faşist devlet terörü ve inkarcı sömürgeci saldırılar karşısında, demokratik haklarını ve taleplerini kararlı bir sokak mücadelesiyle savunmazlarsa, güçlü bir özsavunma geliştirmezlerse, AKP’nin korkuyla teslim alma politikası etki alanını genişletecektir.”

AKP’nin tek başına hükümet kurmasına rağmen rejim krizinin sürdüğüne işaret eden Gökdeniz, “Hükümet krizini aşmış olması, faşist rejimi ve erkek egemen, tekçi sermaye devletini yönetememe krizi karşısında yeni bir güçle donatamaz. Kürdistan’da devrimi boğamaz, Türkiye’de devrimci durumun ortadan kalkmasını sağlayamaz” diye kaydetti.

‘MÜCADELEYİ YENİ EŞİKLERE TAŞIMA SORUMLULUĞU’

Gökdeniz, AKP’nin seçim sonrasında devlet terörünü sürdürdüğüne işaret ederek, barış, özgürlük ve ulusal eşitlik için mücadele eden güçlere düşen görevler hakkında ise şunları ifade etti; “Devrimciler, Kürt ulusal demokratik güçleri, antifaşistler, işçi sınıfının, kadınların, gençliğin, kent ve kır emekçilerinin, Kürt halkının, Alevilerin, ulusal toplulukların, antikapitalist Müslüman emekçilerin, LGBTİ’lerin özgürlük, adalet, ulusal eşitlik mücadelesini büyütmek için tüm güçleriyle çalışmaya devam etmek, birleşik savaşım cephesini sağlamlaştırıp geliştirmek, AKP’nin, faşist devlet terörü ve inkarcı sömürgeci savaş politikalarını püskürtmek, halklarımızın kurtuluş mücadelesini yeni eşiklere taşımak sorumluluğuyla karşı karşıyadırlar. MLKP, tüm bu görevlere sıkıca bağlı kalacaktır.”

* Atılım Gazetesi’nin 13 Kasım 2015 tarihli 198. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 19 Kasım 2015, Perşembe 14:32
Kategoriler: Haberler