Perinçek acil soykırım istiyor

Perinçek acil soykırım istiyor

ZİYA ULUSOY-

DTK, HDP, Kürt özgürlük hareketi, özerk ve özyönetimli Kürdistan programını savunuyorsa, bu, diğer halklarla özgürce birlik içinde yaşama fikrini benimsediği içindir. Kürt halkımızın diğer halkları demokratikleştirmeye çalışan dayanışma isteği ve ezilen olarak inceliğidir. Bu demokratik inceliğe karşı bütün gericiler soykırımcı öfkelerini kusuyor. Perinçek’in yaptığı, bu soykırımcı öfkenin öncülüdür.

Erdoğan faşizmi, Kürt halkımıza karşı soykırım denemesi yaparken, en saldırgan destek Perinçek’ten geldi.

Perinçek, AKP’nin soykırımda kararlı olmasını talep eden 14 maddelik acil planını açıkladı. 29 Aralık 2015’de basında yayınlandı: Kürdistan’da OHAL resmen ilan edilsin. HDP kapatılsın, vekilleri cezalandırılsın. Kürt kentlerinin belediye başkanları görevden alınsın. Demokratik kitle örgütleri ve devrimci basın kapatılsın ve mensupları yargılansın. Üniversite gençliğinin eylemleri daha kararlılıkla bastırılsın. Soykırımda kararlı vali, polis ve jandarma yöneticileri atansın. 14 madde içinde öne çıkanlar bunlar.

Perinçek, “devlet bütünlüğü” için “bütün milleti”, “Türkiye Cephesi”nde soykırım arkasında birleşmeye çağırdı.

Perinçek, elbette generallerin sözcüsü olarak ortaya çıkma hevesiyle Erdoğan faşizmini destekliyor. Fakat soykırım saldırganlığında Erdoğan faşizminden daha ileri gidiyor.

Bunu yaparken son on yıllarda şovenizmden etkilenen soldan insanları da zehirleyerek soykırım destekçiliğine çekmeye çalışıyor. Kısmen başarıyor. Daha önemlisi de, sosyal demokrat tabanı şovenist ulusalcılık eksenine çekmede ideolojik argümanları hazırlıyor.

Perinçek, gücüyle değil bu etkisiyle tehlikeli rol oynuyor.

Bütün bunları, DTK Kongresi’nin özerklik talebini bir kez daha deklare etmesi üzerine yapıyor.

Kürtler bir ulustur, bu toprakların kadim halkıdır. Her ulus gibi kendi kaderini kendisinin tayin etmesi hakkına sahip olmalıdır. Bağımsızlık dahil nasıl yönetilmek istiyorsa Kürt halkının kendisinin karar vermesi gerekir. Başta Türkler olmak üzere diğer hiçbir ulusun buna karar vermesine hiçbir hakkı yoktur.

Türk burjuvazisinin, Erdoğan’ı, generalleri ve polis şefleriyle, devletiyle, Kürtleri yönetmeye hiçbir hakkı yoktur. Kürtlerin kendi kendisini yönetme hakkının gasp edilmiş halinin adı sömürgeciliktir. Bu eli kanlı ve can alan sömürgeciliği, Kürt halkı yaklaşık 30 yıl süren mücadele sonucunda sarsmış ve kendi kaderini tayin edebilmenin demokratik özgürlükçü örgütlülüğünü oluşturmuştur.

Şimdi, DTK, HDP, Kürt özgürlük hareketi, özerk ve özyönetimli Kürdistan programını savunuyorsa, bu, diğer halklarla özgürce birlik içinde yaşama fikrini benimsediği içindir. Kürt halkımızın diğer halkları demokratikleştirmeye çalışan dayanışma isteği ve ezilen olarak inceliğidir. Bu demokratik inceliğe karşı bütün gericiler soykırımcı öfkelerini kusuyor.

Perinçek’in yaptığı, bu soykırımcı öfkenin öncülüdür.

Öyle ki, Perinçek’in yayınları Goebbels’i geride bırakan yalancılığı kusuyor. Özel harekat polis ve jandarmalarının Cizre’de katlettiği üç aylık Miray bebek ve dedesini, Kürt gençlerinin öldürdüğünü söyleyecek kadar alçalıyor.

Kürt halkımız, Erdoğan-generaller çetesinin soykırımcı saldırısı altında. Erdoğan faşizmi, aylardır sürdürdüğü sıkıyönetim ve kuşatma altında her gün sivil Kürt halkımızı katlediyor, soykırım denemesi yapıyor. Erdoğan yeni yıl mesajında “temizlemeye devam edeceğiz” diyerek, geçmiş Kürt isyanlarına karşı yapıldığı gibi soykırım tehdidini tekrarlıyor. Perinçek, yetmez diyor, acil soykırım talep ediyor.

Bugün artık dün değildir. Kürt halkımızın örgütlü direniş gücü var, direniyor, soykırıma yanıt veriyor. Yalnızca Kuzey’de değil Rojava’da, Rojhilat’da da örgütlü. Kürt halkımız ulusal özgürlük uyanışını sürdürüyor. Bölge halklarını demokratik uyanışa ve mücadeleye çekiyor. Perinçek’in çok arzuladığı milliyetçi ve ayrıca dini boğazlaşmalara, bölgedeki soykırımcılığa karşı, halkların demokratik hareketinin öncülüğünü yapıyor. Perinçek’in Erdoğan’dan daha çok soykırımcı kesilerek talep ettiği sömürgeci savaşa karşı direnişini sürdürecektir.

Erdoğan, generaller, Perinçek ve Bahçeli’nin soykırımcı sömürgeciliği yalnızca Kürt halkımızı katletmekle kalmaz. Türkiye cephesini de faşizmin koyu karanlığına boğar.

Şimdiden Türkiye kentlerinde devrimci ve demokratik yoldaşlarımıza ölüm kusan, muhalif gazetecileri hapse atan Erdoğan faşizmi, Kürtleri katlettikçe, soykırımda ilerledikçe, Perinçek’in acil taleplerini daha saldırganca gerçekleştirecek, demokratik kitle örgütleri, partilerini kapatarak, Türkiye’yi de faşist hapishaneye çevirecektir.

Kürtlere soykırım Türkiye’ye faşizm!

Buna; devrimci, komünist, demokratik güçler olarak bizler asla izin vermeyeceğiz. Direnişi, Türkiye işçi, genç, kadın, Alevi, emekçi kitlelerine yayarak Erdoğan ve Perinçek’in soykırımcı hevesini kursaklarında bırakacağız.

*Atılım Gazetesi’nin 8 Ocak 2016 tarihli 206. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 21 Ocak 2016, Perşembe 9:07
Kategoriler: Büyüteç, Haberler, Politika