Algan Zafir: Silahlanmış işçi bilinci

Algan Zafir: Silahlanmış işçi bilinci

MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan’ın (Algan Zafir) faşist DAİŞ çetelerine karşı savaşta ölümsüzleşmesinin 1. yıl dönümü. Yoldaşı Özgür Renas, 30 Aralık 2014 tarihinde Kobanê savunmasında yaşamını yitiren Saruhan’ı anlattı.

ÖZGÜR RENAS-

Kobanê’nin kent merkezinde sert çatışmaların yaşandığı direnişin sokak sokak, ev ev sürdüğü günlerdi. Komünistler, DAİŞ’in Kobanê’yi çevreleyen köylere saldırmasını karşılamış ve şehir merkezine çekilme ile devam eden direnişte yerini almıştı. İlk Paramaz Kızılbaş düşmüştü toprağa. Ardından Komünist Nefer Erkan Altun. Sinan Sağır yoldaş o günlerde Ekim ayında Kobanê’nin güneyinde girdiği sayısız çatışmaların birinde elinden vurulmuştu. Parçalanan parmağını tedavi etmek için Kobanê’den Cizîrê Kantonu’na geçmişti. Orta parmağını kullanamadı bir daha ama savaş siperlerinden geri durmadı. BKS silahı ile girdiği çatışmada siper yoldaşları ile birlikte Alya Cephesi’nde şehit düştü.

Kobanê’nin Batı cephesi, kentin diğer bölgelerine göre yerleşim alanlarının daha az olduğu bir yer. Çeteler kente en az bu cepheden girdi. Güney Cephesi’nde 48. Cadde çok sert çatışmaların yaşandığı bir alan oldu. Sarya Özgür yoldaş, 12 Aralık günü bu caddenin özgürleştirilmesi hamlesinde şehit düştü. Sabotajda, ağır silahlarda, hareketli operasyon taburlarında, suikast biriminde ve sabit mevzilerde savaşa can ve kan katan komünistler Komutan Sarya’ya söz verdi: ‘Gerekirse biz de şehit düşeriz. Kobanê geçilmez.’

Aralık’ın başıydı. Yeni gelen yoldaşların olduğunu haber almıştık. Algan Zafir yoldaşın arasında olduğu bir timlik kuvvet direnişe güç katmaya gelmişti. Hızla silah eğitimine girdiler. Dört gün süren eğitimde Sarya yoldaş, Algan yoldaşların grubunu ziyarete gitti. Yoldaşları bilgilendiriyor, yapılacak düzenlemeler öncesi yoldaşları tanımaya çalışıyordu. Algan yoldaşların eğitiminin son günü, Sarya yoldaş 48. Cadde’de, direnişin kalbinde, ölümsüzleşti. Vasiyeti ve talimatı netti: Her cephede en önde savaşılacak!

Cephelerden gelme olanağı olan yoldaşlarla, Sarya yoldaş için karargahta bir anma yapıldı. Birkaç yoldaşla birlikte gözyaşlarını tutamayan Algan yoldaş o günlerde öfkesine öfke kattı. Anmadan bir gün sonra Keleş’i, altı şarjörü ve iki el bombasıyla birlikte kentin Doğu cephesine gitti. Yanındaki yoldaşla birlikte yarısı yıkılmış tek katlı bir evin içindeki üç kişilik time dahil oldular. Yoldaşların ilk mevzisi yastık kılıflarının içine doldurulmuş toprak ve molozdan oluşuyordu. Dış görünüşten bildiğimiz yastıklardan mevzi yapılmış gibi duruyordu. Şaşkınlığını gülerek anlatmıştı. Yaşamı, disiplinli ve üretkendi yoldaşın. Çocuk yaşlarda başladığı işçiliği, devam eden yıllarda süren örgütlü devrimci yaşamı ve en son komünist saflara katılışında birçok deneyim biriktirmişti ve kendi deyimiyle ‘hayat ona çok şey öğretmişti’.

Bulunduğu mevzinin duvarına, yıkılmış evin altında bulduğu ruj, göz kalemi ve ojelerle kocaman bir ‘MLKP’ yazmıştı. Parti saflarında savaşmaktan onur duyduğunu anlatırdı. Ama askeri alana daha önceden gönderilmemesine sitemini vurgulamadan edemezdi. Elindeki keleşi gösterip ‘Bunu bana daha önceden vermeleri lazımdı’ derdi.

Doğu ve Güney cephelerinde hamle başlatıp çeteleri kentin dışına doğru püskürtmeye başladığımızda operasyon gruplarına dahil oldu Algan yoldaş. Rejim döneminden kalan ve devrimden sonra kültür merkezine çevrilen büyük bir bina çevresinde yoğunlaşmıştı çatışmalar. Bina kalın ve sağlam duvarlardan oluştuğu için çetelerin sökülüp atılması uzun sürdü. Algan yoldaş sözü ile eylemini bu alanda buluşturdu. Bedenini yoldaşlarına siper etti. Bir işçi direngenliğinde, sadeliğinde yaşadı ve savaştı. Gencecik ömrünü sundu kavgaya. Direnişimizin yapıcıları ölümsüzlerimizin arasına katıldı.

Derik’ten Ankara’ya oradan Kobanê’ye uzanan mücadelesinde genç işçi Algan Zafir yoldaş, şimdi Rojava’nın, Kuzey Kürdistan’ın, Şengal’in, Türkiye’nin dört bir yanında savaşan komünistlerin bölgeyi ve dünyayı değiştirme eyleminde yaşıyor.

Aylardan Aralık. İstanbul’da ve Rojava’da silah başında direnerek şehit düşüyor yoldaşlarımız. Algan Zafir ve tüm ölümsüzlerimizin bayrakları ve silahları ellerimizdedir. O bayraklar ve silahlardır ki, zulmün dünyası yıkılana kadar dalgalanacak ve patlayacak.

Ölümsüzlüğünün 1. yılında yoldaşı sevgiyle ve özlemle anıyoruz.

*Atılım Gazetesi’nin 8 Ocak 2016 tarihli 206. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 21 Ocak 2016, Perşembe 11:37
Kategoriler: Haberler, Politika, Sizlerden