AKP’nin yasası: Çok çocuk doğur, güvenceli çalışmayı unut

AKP’nin yasası: Çok çocuk doğur, güvenceli çalışmayı unut

EBRU YİĞİT –

Yıllardır, çocuk bakımı kadın ve erkeğin ortak sorumluluğudur anlayışı ile ‘ebeveyn izni’ talep eden kadınların kazanımını gasp etmeye girişen AKP, tasarıyı ‘analık izni’ üzerinden tarif ediyor.

AKP, Kürdistan’daki savaşın şiddetini artırıp batıda da faşist baskıları artırıyor. Bu tablo içinde savaşın faturası olan zam soygunu ve işçi-emekçi düşmanı yasalarını Meclis’ten geçirme planları kuruyor. Kuşkusuz bu savaşın en ağır yükünü ödeyen kadınlar, emekçi düşmanı yasaların sonucunu da en ağır yaşayan kesimi oluşturuyor. Medyada kadınlara yarı zamanlı çalışma tam ücret yalanı ile servis edilen Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis alt komisyonuna geldi. Tasarının ağırlıklı kısmı, kadınların kazanılmış haklarını gasp etme ve esnek çalışmanın yasallaşması üzerine kurulmuş durumda. Uzun süredir çalışma yaşamında esnek ve güvencesiz çalışmayı yasalaştırmak için seferber olan AKP, önce kadınlardan başlamak istiyor. Zaten mevcut erkek egemen kapitalist sistemde ucuz iş gücü olarak istihdam edilen kadınlar, çocuk doğurma teşvikleri ve yarı zamanlı çalışma ile kapitalist düzenin köleleri yapılmak isteniyor. Kadınların doğum yapmaları halinde birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışması ve sosyal ve mali haklarını kaybetmemesi olarak geçen tasarının nasıl uygulanacağı konusuna baktığımızda meselenin hiç de öyle olmayacağı ortaya çıkıyor.

KAZANILMIŞ HAKLAR ÇÖPE

Tasarının uygulamasını tarif eden bölüm, AKP’nin niyetini açıkça ortaya koyuyor. Kadınlar doğumdan sonra yarı zamanlı çalıştıkları takdirde tam ücret alacak. Çalıştıkları zamanı işveren, geri kalanı ise İşsizlik Fonu’ndan ödenecek. Böylece, kadınların esnek çalışması ve çocuk doğurması, işveren bakımından daha ucuza geleceği için kadın çalışan istihdam etmesi teşvik edilecek. İşsizlik Fonu’nu sermayenin karını artırmak için kullanan AKP, bir kez daha emekçilerin vergileri ile oluşan fonun sınırsız kullanımını sermayeye açmış olacak. Ayrıca kadınların sosyal haklarının korunacağı yalanı aynı bölümde ‘sigorta primi ve emekli keseneği primi çalışılan süre kadar ödenir’ denilerek, kadınların uzun olan emeklilik sürelerini daha da uzatıyor, kadınların emekli olma imkanını zorlaştırıyor. 657 Sayılı Yasa kapsamında çalışan kadınların derece-kademe ilerlemesi ise yine çalışılan süre üzerinden hesaplanılarak aynı kurnazlık uygulanılıyor. Uzun mücadeleler sonucu kazanılan süt izni, yarı zamanlı çalışma ile kaldırılıyor. Tüm bu uygulamaların asıl amacı olan esnek çalışma, doğum sonrası yarı zamanlı çalışacak kadınlar kadar doğum yapmayan kadınları da mağdur ediyor. Ayrıca, yarı zamanlı çalışan kadınların yerine geçici süreli güvencesiz çalışan kadınların istihdam edilme planı devreye sokuluyor.

ANALIK İZNİ: ÇOCUĞA KADIN BAKAR

Yıllardır, çocuk bakımı kadın ve erkeğin ortak sorumluluğudur anlayışı ile ‘ebeveyn izni’ talep eden kadınların kazanımını gasp etmeye girişen AKP, tasarıyı ‘analık izni’ üzerinden tarif ediyor. Üç çocuk beş çocuk derken AKP, çok doğur ama evinde otur diyor kadınlara. Evde çocuk bakım hizmetlerini kadınlara ücretsiz yaptıran erkek egemen kapitalist sistemi koruyarak hem cinsiyetçi iş bölümünü pekiştiriyor hem de kadınları kutsal anneliği hapsetmeye çalışıyor. Ayrıca ebeveynlere çocuğun zorunlu eğitime başlaması durumunda yine yarı zamanlı çalışma seçeneği getiriyor. Her ne kadar ebeveynlere dese de çocuğun eğitimi için evde destek hizmeti verme görevi de kadının omzuna yükleniyor.

AKP’nin işçi-emekçi düşmanı ve cinsiyetçi yasa tasarısını, kadınlar kürtaj yasasında olduğu gibi sokakta mücadele ederek geri püskürtmelidir. Kadınların büyüyen mücadelesinden ve isyanından duydukları korkuyu kadınları eve hapsederek ve sözde eşitlikçi politikalar ile bastırmaya çalışıyorlar. Esnek çalışmaya mahkum edecekleri kadınlar ile geçici süre ile çalıştıracakları kadınları karşı karşıya getiren AKP’nin en büyük korkusu kadınların ortak mücadelesi ise yapılacak olan bellidir. Kadınlar hep birlikte bu yasa tasarısını sokakta mücadele ederek çöpe atmalıdır. Aksi takdirde bugün kadınlar için tasarlanan esnek ve güvencesiz çalışma tüm işçi ve emekçiler için kural haline gelecek ve kadınlar çocuk-ev-kölece çalışma üçgenine hapsedilecektir.

* Atılım Gazetesi’nin 22 Ocak 2016 tarihli 208. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Ocak 2016, Perşembe 18:56
Kategoriler: Emek, Haberler, Kadın, Politika