12 Şubat 2016, S: 211

12 Şubat 2016, S: 211

İÇİNDEKİLER

Komünist savaşçı Yasemin Çiftçi anıldı / Eylem hazırlığı sırasında yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Yasemin Çifti, İstanbul ve Adana’da anıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Saray-Ergenekon faşizmine karşı blok oluşturmalıyız

Barış şehitleri katliamın 4. ayında anıldı /Ankara’da 10 Ekim’de gerçekleşen katliamın 4. ayı dolayısıyla anma düzenlendi.

Suruç şehidi Okan Pirinç anıldı/Faşist DAİŞ çeteleri tarafından 20 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının 200. gününde Suruç şehidi Okan Pirinç anıldı.

SKM, Deniz Karabacak’ı andı / HDP’nin Ankara’da düzenlediği 3. Genel Kurulu’na katılmak için Adana’daki evinden çıkan ve geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Deniz Karabacak, anıldı.

Sur’da yitirdikleri canlarını bekleyen aileler / Sur’da süren sokağa çıkma yasağı ile ilgili Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda iki nöbet sürüyor

DİSK: Kıdem tazminatını leş kargalarına yedirtmeyeceğiz / DİSK üyeleri, “Kıdem tazminatı iş güvencemizdir, dokunma” kampanyası kapsamında Kartal’da yürüyüş yaptı.

Tersane işçilerinden kıdem tazminatı kampanyası / Limter-İş, kıdem tazminatlarının gasp edilmek istenmesine karşı kampanya başlattı.

İnşaat işçisi kendini ateşe verdi / Antalya’da işten çıkartıldığı için Muratpaşa Belediyesi’nin önünde kendini yakan inşaat işçisi Akın Ulaş bugün yaşamını yitirdi.

İstanbul’da halk ekmeğe zam / İstanbul’da halk ekmek fiyatları ortalama yüzde 25 zamlandı.

İşçi sınıfına köleliği dayatan yasa hafta sonu mecliste / İşçi sınıfına tam anlamıyla kölelik koşullarını dayatan özel istihdam büroları ve kıdem tazminatının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

‘Savaşa karşı barış ve hakikatin peşindeyiz’: Türkiye’nin birçok kentinden bir araya gelen kadınlar, Diyarbakır’da bir araya gelerek “Ölümden değil yaşamdan yanayız. Barış ve hakkımızı savunuyoruz” çağrısı yaptı.

Dün Özgecan bugün Nurcan yarın hangi can?: Almus’un Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından, arkadaşlık teklifini kabul etmediği için İkitelli’de katledilen Nurcan Arslan, arkadaşları ve ailesi tarafından vurulduğu yerde anıldı.

Vahşet bodrumunda Saray katliamı / Saray cuntası, Cizre’nin iki mahallesinde bulunan bodrum katlarında katliam gerçekleştirdi.

ESP: İnsanlık onuru için direnişe / ESP, Cizre’de yaşanan vahşete karşı herkesi sokaklara çıkarak tepki göstermeye çağırdı, “Herkesi insanlık onuru için direnişe çağırıyoruz” dedi.

Ala talimat verdi, yeni saldırılar başladı/İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın hedef gösterdiği iki ilçe arasındaki Nusaybin’de özel timler bir mahalleyi ağır silahlarla taradı. İdil, Yüksekova ve Şırnak merkezde de çatışmalar yaşandı.

Cizre’de günlerce yardım bekleyen yaralıların katledilmesine öfke yağdı. İzmir, İstanbul, Ankara, Diyarbakır başta olmak üzere onlarca kentte eylemler yapıldı, barışın sesi yükseltildi.

Avrupa Cizre için sokaklara döküldü/Avrupa kentlerinde bulunan göçmenler, Cizre’deki katliam ve vahşeti lanetlemek için sokaklara döküldü, Türkiye elçilikleri önlerinde protestolar gerçekleştirildi.

Yüksekdağ: Geleceğimizi, yarınımızı zapt edemezler / Kadın Meclisi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, AKP’nin kadınlara yönelik saldırı politikalarına dikkat çekti, “Geleceğimizi, yarınımızı zapt edemezler” dedi.

MLKP Kürdistan Örgütü: Cizre’de teslim olmayan irade gururumuz, şehitler onurumuzdur /AKP iktidarı Türk ve Kürt halklarının ortak düşmanı ve katilidir… Onurun ve özgürlüğün boy verdiği hendekler ve barikatlar sömürgeci faşist AKP iktidarının mezarı olacak.”

KCK’den Cizre açıklaması: İntikamı alınacak / “Soykırımcı zihniyetin vahşi bir intikam uygulamasıdır” dedi ve ekledi; “Ancak şu da çok iyi bilinmeli ki, her şehidimizin intikamı da özgürlük güçlerimizce katbekat alınacaktır.”

Anayasa Uzlaşma Komisyonu ilk toplantısını yaptı / Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, ilk toplantısını Meclis Başkanı İsmail Kahraman Başkanlığında yaptı.

5. yılında Tunus halk isyanı / Tunus isyanının 5. yılında Kasrin’de yeniden başlayan kitle eylemlerini bastırmaya çalışan devlet, tüm askeri ve polis gücüne dayanıyor.

Yunanistan’da hayat durdu / Yunanistan’da, Syriza hükümetinin, emeklilik m aaşlarında kesinti yapılması, KDV ve serbest meslekte çalışanların ödedikleri vergilerin yükseltilmesi önerilerine karşı genel grev örgütlendi.

Londra’da Davutoğlu protesto edildi / Britanya Demokratik Güç Birliği, konferansa katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu protesto etti.

Çukurova’da sosyalistlere gözaltı / Antakya, Mersin ve Adana’da çok sayıda ESP ve SGDF’li, ev baskınlarında gözaltına alındı.

ESP’den Saray’ın savaşına karşı mücadele çağrısı/ESP Bağcılar İlçe Örgütü’nün Kürdistan’daki özyönetim direnişine destek için açtığı standa polis iki kez saldırdı. İkitelli’de pankart asan 3 ESP üyesi de gözaltına alındı.

Amedspor’dan mesaj: Çocuklar ölmesin maça da gelsin / Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final karşılaşmasında Fenerbahçe ile 3-3 berabere kalan Amedspor, sahaya “Çocuklar ölmesin maça da gelsin” pankartıyla çıktı.

Marksist Teori: Türkiye’de faşist diktatörlüğün dönüşümü/Marksist Teori “Türkiye’de faşist diktatörlüğün dönüşümü” kapak konusuyla yeni sayısını hazırladı. Dergide, kadın özgürlük mücadelesinin yeni dönemi, gençlik hareketi, TKP’deki bölünme, göçmenler sorunu gibi güncel politik konular üzerine yazılar yer aldı.

Sanat ve Hayat: Barış için savaş / Yeniden yayın hayatına başlayan Sanat ve Hayat Dergisi’nin 2. sayısı çıktı. Bu ay derginin dosya konusu “Barış İçin Savaş” olarak belirlendi. Derginin dosya konusundaki amacını Hasan Polat “Savaş, Mücadele ve Sanat” adlı yazısında anlattı.

‘Zulme karşı barışa ses ver’/HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin’de yaptığı basın toplantısında “Barış için ses ver” çağrısı yaptı.

ESP’den zulme karşı ses çıkarma eylemi / Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), “Saray savaşına karşı halkların direnişi” çalışması kapsamında çeşitli ilçelerde ses çıkarma eylemi çağrısı yaptı. ESP, Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde yürüyüş düzenledi.

TARİH BİLİNCİ

AYDIN AKYÜZ: 1925 Kürt ayaklanması ve soykırım / Saray cuntasının bugün “İç Güvenlik Yasası”, “Çöktürme” ve “Master” planlarına benzer biçimde, 1925’de muhaliflere örgütlenme, yayın ve grev yasağı getiren “Takrir-i Sükûn Yasası”, “Şark Islahat Planı” çıkarılarak yeni bir katliam, sürgün ve asimilasyon dalgası başlatıldı.

İZLENİM / ÖNDER ÖNER: Abluka altındalar; yaralılar ama başları dik

KÖŞE YAZILARI

GÜNDEM / Halkların ‘Master Planı’: Eşitlik ve kardeşlik

YOL / KANBER SAYGILI: Zihniyet değişimine ihtiyaç var

BÜYÜTEÇ / AYHAN YENER: AKP düşerken

ÖZGÜR KADIN / FADİME ÇELEBİ: Kadın partisi gibi çalışmak

SINIRSIZ / MUKADDES ERDOĞDU ÇELİK: Barış yollarında kadınlar

YERYÜZÜ / NAZIM KAYALAR: Bin ihtimal bir doğru etmez

SERBEST KÜRSÜ

MESUT ÇEKİ / Suruç’da gizlilik kararı kaldırılsın, eşyalar ailelere verilsin

FUAT UYGUR: Burjuva liberalizmi ve sömürge meselesi

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Şubat 2016, Perşembe 14:39
Kategoriler: Atılım Sayılar